Hlavní navigace

DPH služby EU - začátečník

  • (neregistrovaný) 79.98.73.---

    30. 8. 2011 13:27

    Dobrý den,

    jsem začátečník v DPH v EU a mám jen dotaz, zda ho dobře chápu.
    Základním pravidlem je místo plnění služby.
    1.Tudíž, když já plátce DPH vystavím fakturu plátci DPH v Rakousku za službu (která se netýká vyjímek reverse charge, přepravy, nájmu prostředku..) a místo uskutečnění je v tuzemsku, vystavím fakturu s DPH, odvedu ji zde a rakouský plátce si bude nárokovat vrácení dph v čechách?
    2.Pokud ji vystavím neplátci bude to stejné?
    3.Pokud se služba bude týkat systému reverse charge, dejme tomu účetní služby rakouské firmě, faktura bude bez DPH, bude na ní uvedeno, že je to systém reverse charge a rakouský plátce zaplatí daň v rakousku?
    4.Pokud to bude opačně, rakouský plátce vystaví fakturu nám za služby, které se konaly v rakousku a (které nepodléhají reverse chargu, nájmu, přepravním službám...), tak místo plnění je v rakousku, tak vystaví fakturu s DPH, kterou my zaplatíme a nárokovat si ji budeme v rakousku?
    5. A pokud rakouský plátce vystaví fakturu se systémem reverse charge nám, tak my si zde dopočítáme daň a odvedeme ji finančnímu úřadu?

    Děkuji moc za jakékoli rady. čtu si spoustu příkladů a mám dvě knížky, ale pokaždé mám špatnou odpověď, vždy je někdě nějaká vyjímka a já už nevím, co s tím.
    díky moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 8. 2011 13:49

      Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: DPH služby EU - začátečník
      klasicky se řídíte § 9- pokud fakturujete plátci z EU zboží, tak na ř. 20 bez daně a podáte na finanční úřad souhrnné hlášení.
      pokud fakturute službu plátci z EU tak na ř. 21 bez daně a podáte také souhrnné hlášení na finanční úřad.
      pokud fakturujete neplátci zboží- pak s naší daní a odvedete na ř.1
      pokud přijmete zboží od plátce tak fa bez daně , vy zdaníte na ř. 3a 43 samozdaněním 20%, pokud takto přijmete služby, tak zdaníte na ř. 5 a43 20%

    • 30. 8. 2011 13:58

      jana h (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: DPH služby EU - začátečník
      u většiny služeb platí obecné pravidlo § 9 odst 1 (reverse charge) - místo plnění je tam kde má příjemce služby sídlo a je jedno jestli je plátce nebo ne, musí však jít o osobu povinnou dani (= podnikatel)

      Neplatí tak jen u služeb § 10 až §10k

      V případě že se tedy místo plnění přesouvá - reverse charge- tak vystavíte fa bez dph s odkazem na § a uvedete v ř.21 přiznání dph a zároveň vyplníte souhrnné hlášení

      V opačném případě, když vám přijde fa s - reverse charge- dopočítáte dph a doplníte na fa, v přiznání stejnou částkou ř.5 a 43

      Dobrý den,
      >
      >jsem začátečník v DPH v EU a mám jen dotaz, zda ho
      >dobře chápu.
      >Základním pravidlem je místo plnění služby.
      >1.Tudíž, když já plátce DPH vystavím fakturu plátci
      >DPH v Rakousku za službu (která se netýká vyjímek
      >reverse charge, přepravy, nájmu prostředku..) a místo
      >uskutečnění je v tuzemsku, vystavím fakturu s DPH, odvedu ji
      >zde a rakouský plátce si bude nárokovat vrácení dph v
      >čechách?
      >2.Pokud ji vystavím neplátci bude to stejné?
      >3.Pokud se služba bude týkat systému reverse charge,
      >dejme tomu účetní služby rakouské firmě, faktura bude
      >bez DPH, bude na ní uvedeno, že je to systém reverse
      >charge a rakouský plátce zaplatí daň v rakousku?
      >4.Pokud to bude opačně, rakouský plátce vystaví
      >fakturu nám za služby, které se konaly v rakousku a (které
      >nepodléhají reverse chargu, nájmu, přepravním
      >službám...), tak místo plnění je v rakousku, tak vystaví
      >fakturu s DPH, kterou my zaplatíme a nárokovat si ji budeme
      >v rakousku?
      >5. A pokud rakouský plátce vystaví fakturu se systémem
      >reverse charge nám, tak my si zde dopočítáme daň a
      >odvedeme ji finančnímu úřadu?
      >
      >Děkuji moc za jakékoli rady. čtu si spoustu příkladů a
      >mám dvě knížky, ale pokaždé mám špatnou odpověď, vždy
      >je někdě nějaká vyjímka a já už nevím, co s tím.
      >díky moc.

    • 30. 8. 2011 14:10

      Ludka (neregistrovaný) 79.98.73.---

      Re: DPH služby EU - začátečník
      Děkuji moc,

      Takže defacto, když je to systém reverse charge, tak se daň neplatí v žádném státě? (na příznání dám povinnost i odpočet a to samé udělá zahraniční osoba..)?
      Takže v rámci obchodování v EU se službami, nikdo neodvádí DPH?


      Pak mě ještě mate dph u nemovitosti, já jako plátce dph poskytnu službu týkající se nemovitosti, která je u nás v tuzemsku, službu plátcovi i neplátcovi DPH v EU, tak vystavím fakturu s DPH, odvedu ji v tuzemsku a odběratel z EU mi fakturu zaplatí i s DPH.

      Pokud nemovitost bude v zemi odběratele, tak vystavím fakturu také s DPH, ale zaregistruju se k dani v zemi odběratele a tam daň zaplatím a odběratel mi opět zaplatí celou fakturu i s DPH?

      už mám z toho hlavu jako balon.
      díky za rady.

    • 31. 8. 2011 9:08

      jana h (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: DPH služby EU - začátečník
      reverse chápete dobře, v podtstatě to je vždy šul nul, smysl mi taky uniká, ale třeba nás tu ještě někdo poučí :)
      K nemovitosti § 10: v případě nemovitosti v ČR je to jasné, odvedete českou daň
      nemovitost v jiné zemi- v případě, že jde o podnikatele , tak odvede dph on ve své zemi., vydáte tedy fa bez dph (když není plátce, tak se plátcem stává - u nás je to §94 odst 9 samozřejmě obráceně). jestli jde o osobu nepovinnou k dani(nepodnikatel) tak pak se asi musíte zaregistrovat v té zemi a dph odvést
      Snad to chápu dobře, v nemovitostech jsem zatím jen teoretik :) ale ze zákona mi to tak vyplývá


      >Děkuji moc,
      >
      >Takže defacto, když je to systém reverse charge, tak
      >se daň neplatí v žádném státě? (na příznání dám
      >povinnost i odpočet a to samé udělá zahraniční osoba..)?
      >Takže v rámci obchodování v EU se službami, nikdo
      >neodvádí DPH?
      >
      >
      >Pak mě ještě mate dph u nemovitosti, já jako plátce
      >dph poskytnu službu týkající se nemovitosti, která je u
      >nás v tuzemsku, službu plátcovi i neplátcovi DPH v EU,
      >tak vystavím fakturu s DPH, odvedu ji v tuzemsku a
      >odběratel z EU mi fakturu zaplatí i s DPH.
      >
      >Pokud nemovitost bude v zemi odběratele, tak vystavím
      >fakturu také s DPH, ale zaregistruju se k dani v zemi
      >odběratele a tam daň zaplatím a odběratel mi opět
      >zaplatí celou fakturu i s DPH?
      >
      >už mám z toho hlavu jako balon.
      >díky za rady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).