Hlavní navigace

Účtování

  • (neregistrovaný) 88.103.185.---

    31. 8. 2011 13:19

    Dobrý den, prosím máte někdo pronajatý automat na vodu v barelech? Jak zaúčtovat, poradíte?
    Díky moc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2011 13:29

      anonymec (neregistrovaný) 88.103.185.---

      Re: Účtování
      vendy prosím Vás budu tedy účtovat 501/211 spotřeba pitné vody bude do daňově nebo nedaň. a uplatnit DPH tedy lze 343/211
      a barely, které jsou vratnými obaly budu účt. 314/211 a jsou bez DPH. Lze to takto? Děkuji

    • 31. 8. 2011 13:30

      anonymec (neregistrovaný) 88.103.185.---

      Re: Účtování
      Ještě jsem zapoměla, že automat máme na zkoušku a platili jsme hotově zatím jenom vodu a obaly (barely).

    • 31. 8. 2011 13:36

      v.e.n.d.y.

      Re: Účtování
      Takže daňově vodu bez bublinek bez problémů, i s odpočtem DPH. Vratné obaly bych účtovala spíš na analytiku 112

    • 31. 8. 2011 13:34

      v.e.n.d.y.

      Re: Účtování
      Vysoké teploty více zatěžují organismus a zhoršují pracovní podmínky. Důležitou povinností zaměstnavatele je zajistit pro zaměstnance nápoje na pracovištích.Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit na pracovištích takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, odstraňovat rizikové a namáhavé práce a zřizovat, udržovat a zlepšovat zařízení pro zaměstnance, včetně vzhledu a úpravy pracovišť.Mezi tyto povinností patří i poskytování nápojů na pracovišti. Je třeba rozlišit, zda se jedná o poskytování nápojů v rámci zajištění pitného režimu pro zaměstnance nebo o povinnost zajistit ochranné nápoje. Povinnost poskytnout pitnou vodu na pracovišti upravuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Na jeho základě je zaměstnavatel povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc (např. v případě poleptání).Na pracovištích, na kterých není technicky možné odstranit tepelnou zátěž (např. u řidičů veřejné hromadné dopravy), musí zaměstnavatel zajistit dodržování přípustných mikroklimatických podmínek a přijmout taková opatření, která sníží na minimum nepříznivé dopady vysokých teplot. Jedním z takových opatření je poskytnutí vhodných ochranných nápojů, a to bezplatně a podle vlastního seznamu. O ochranných nápojích a jejich množství rozhoduje zaměstnavatel podle kritérií stanovených v § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.Podle ustanovení § 8 výše uvedeného nařízení vlády je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin ztracených z organizmu za směnu potem a dýcháním. Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný. Nařízení vlády také přesně vyjmenovává kategorie zaměstnanců, kterým se ochranné nápoje poskytují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).