Hlavní navigace

Finanční leasing

  • (neregistrovaný) 79.98.154.---

    4. 9. 2011 10:01

    automobil pořízený na finanční leasing začátkem roku 2010 na 48 měsíčních splátek, lze daňově uplatnit dle leasingu pouze ve 48 měsících, nebo musí být rozděleno do do nákladů do 60 měsíců jako odpisy? Slyšela jsem, že do 30.6.2010 bylo možné použít nějaké mimořádné odpisy? tak jsem z toho zmatená.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2011 10:52

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: finanční leasing
      Smlouvy o finančním leasingu uzavřené od 1. 7. 2009
      Novela ZDP, přijatá zákonem č. 216/2009 Sb. s účinností od 20. 7. 2009 doplnila do § 24 nový odstavec 15, podle kterého se nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku, který lze odpisovat podle tohoto zákona, uznává jako výdaj (náklad) za stejných podmínek, jaké jsou uvedeny v § 24 odst. 4 písm. b) a c), a dále za podmínky, že doba nájmu trvá

      u hmotného majetku odpisovaného podle § 30a odst. 2 nejméně 24 měsíců.

      Podle ustanovení § 30a odst. 1 ZDP může poplatník, který je prvním vlastníkem hmotného majetku zařazeného v odpisové skupině 1 pořízeného v období od 1. 1. 2009 do 30. 6. 2010, tento hmotný majetek odepsat rovnoměrně bez přerušení do 100 % vstupní ceny za 12 měsíců. Podle ustanovení § 30a odst. 2 ZDP může poplatník, který je prvním vlastníkem hmotného majetku zařazeného v odpisové skupině 2 pořízeného v období od 1. 1. 2009 do 30. 6. 2010, tento hmotný majetek odepsat bez přerušení do 100 % vstupní ceny rovněž za 24 měsíců, přitom za prvních 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny a za dalších bezprostředně následujících 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny.

      Podle stanoviska ministerstva financí, uvedeného v zápise z Koordinačního výboru ze dne 21. 10. 2009, je pro uplatnění ustanovení § 24 odst. 15 ZDP nájemcem nutnou podmínkou, aby u předmětu finančního leasingu uplatňoval pronajímatel mimořádný odpis podle § 30a ZDP. V opačném případě musí pro daňovou uznatelnost nájemného trvat doba nájmu minimálně dobu stanovenou v § 24 odst. 4 písm. a) ZDP.

      Podle bodu 7. přechodných ustanovení této novely se ustanovení § 24 odst. 15 ZDP použije na majetek, který je předmětem smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku uzavřené v období od 20. 7. 2010 do 30. 6. 2010 a který je v tomto období přenechán nájemci ve stavu způsobilém obvyklému užívání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).