Hlavní navigace

Prosba o radu mzd. účetní - Výpočet daně

• (neregistrovaný) 90.180.193.---

5. 9. 2011 11:22

Moc prosím o radu - právě mi u klienta provádí kontrolu na všechny daně za roky 2008-10. Klient má několik zaměstnanců na HPP a průběžně na střídačku jim navíc vyplácel na DOPP nějakou odměnu za úklid. Já jsem bohužel z mezd odváděla klasicky zálohovou daň a z DOPP srážkovou. Teď nám to FÚ samozřejmě na zálohové doměří, protože jedno rodné číslo = jedno zdanění, naštěstí na srážkové bude přeplatek. Toto všechno chápu a je mi jasné, že se tím tedy zvýší měsíční odvody, ale nemůžem se dohodnout a pořád nějak nemůžu pochopit, že paní přepočítává i zaměstnancům Výpočet daně, kde vychází ze zvýšeného základu daně - původní základ + základ z DOPP, ale započítává jen původně odvedené zálohy daně, vzhledem k tomu, že se jedná často o ženy samoživitelky a mzdy nebyly moc vysoké, tak původně daň byla mnohem nižší než sleva a nedosáhly ani na bonusy na děti a přesto pokud tedy vychází z původních záloh, tak jim vychází nedoplatek. Já jsem si myslela, že ten přepočet se dělá až po doměření jednotlivých období a pak se vychází z nově vypočtených záloh. Pořád mám pocit, že ty zálohy odvedeme téměř dvakrát - jednou zvýšené v měsíčních odvodech a podruhé v těch nedoplatcích za jednotlivé zaměstnance. opravdu jsem se do toho nějak zamotala, prosím, poraďte.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2011 13:31

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: Prosba o radu mzd. účetní - Výpočet
      Musí se spočítat u každého jednotlivé měsíce ,jak měla správně vypadat zálohová daň, pokud by byl použit správně jeden daňový základ. Je možné, že jak uvádíte,u nízkých příjmů se nedoplatek daně vůbec neprojeví, protože třeba ani nebudou využity slevy na dani. Nebo může úplně jinak dopadnout zvýhodnění na dítě( sleva a bonus). Na dani srážkové Vám musí vrátit přeplatek.
      Jiný výpočet nedoplatku si neumím představit.Třeba si jen nerozumíte.Žádejte včas o vysvětlení,dokud nemá udělaný Protokol o kontrole, na to máte právo.

• 5. 9. 2011 15:11

fia (neregistrovaný) 90.180.193.---

Těm měsíčním přepočtům rozumím - zvýším daň. základ o dohodu a vypočtu novou zálohu na daň, ale nechápu když mi přepočítává zaměstnance za celý rok - Zúčtování daně - Výpočet daně, tak vychází ze zvýšeného základu daně, ale z původní zálohy - ne z té nově vypočítané - a pak mi vychází nedoplatek měsíčně a ještě nedoplatek z toho Výpočtu u každého zaměstnance za celý rok.

• 5. 9. 2011 15:21

Ona ještě přepočítává roční zúčtování daně za firmu, to zn. , že počítá jak měla vypadat vratka daně, kdyby to bylo zdanňováno správně.

• 5. 9. 2011 15:39

fia (neregistrovaný) 90.180.193.---

No právě, ale používá původní zálohu, ne tu opravenou. Tak mi pak připadne, že to odvedeme dvakrát 1x v tom přepočtu měsíčních odvodů a podruhé za celý rok za jednotlivé zaměstnance,/říkala, že na to udělá výměr/, protože mi tím pádem vychází nedoplatky, kdybych použiila ty nově vypočtené zálohy, tak mi vyjdou přeplatky. Jsem z toho jelen.

• 6. 9. 2011 16:42

Víte určitě, že počítá s původní zálohou při přepočtu ročního zúčtování ?To by přece neměla co přepočítávat.Nechte si to od ní vysvětlit, dokud tomu neporozumíte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).