Hlavní navigace

Zápočtový list a nemoc po ukončení PP

  • (neregistrovaný) 88.103.220.---

    5. 9. 2011 11:56

    Dobrý den,
    má prosím Vás zaměstnavatel povinnost evidovat nemoc zaměstnance po skončení pracovního poměru? Mám dva případy, zaměstanec dlouhodobě nemocný a smlouva na dobu určitou, nemoc pokračuje i po ukončení. A druhý případ, zaměstanec skončí výpovědí a 5 dní po skončení onemocní. Musím uvádět tyto nemoci do zápočtového listu?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2011 12:09

      xy5

      Re: zápočtový list a nemoc po ukončení P
      asi máte ještě hodně starý tiskopis
      nyní se to nazývá potvrzení o zaměstnání a co vše se má uvádět, je uvedeno v § 313 Zák. práce (nic víc neuvádějte)

    • 5. 9. 2011 13:10

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: zápočtový list a nemoc po ukončení P
      >>Dobrý den,
      >>má prosím Vás zaměstnavatel povinnost evidovat nemoc
      >>zaměstnance po skončení pracovního poměru? Mám dva
      >>případy, zaměstanec dlouhodobě nemocný a smlouva na
      >>dobu
      >>určitou, nemoc pokračuje i po ukončení. A druhý
      >>případ,
      >>zaměstanec skončí výpovědí a 5 dní po skončení
      >>onemocní. Musím uvádět tyto nemoci do zápočtového
      >>listu?
      >>Děkuji za odpověď.

      Nemoc již zaměstnavatel neuvádí.


      >
      >asi máte ještě hodně starý tiskopis
      >nyní se to nazývá potvrzení o zaměstnání a co vše se
      >má uvádět, je uvedeno v § 313 Zák. práce (nic víc
      >neuvádějte)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).