Hlavní navigace

Odstupné zpětně - dohoda

 • (neregistrovaný) 90.182.191.---

  12. 9. 2011 14:22

  Dobrý den, zaměstnavatel se se zaměstnancem dohodli na ukončení PP dle § 49 dohodou k 30.6.2011. Zaměstnanec nadále pracuje pro firmu na živnostenský list, vykonává jinou práci. Teď zaměstnavatel navrhuje, že by mu chtěl vyplatit zpětně odstupné, jelikož se vlastně rušilo pracovní místo. Zaměstnanec se toho samozřejmě chytl a peníze by chtěl, ale jak to udělat? Myslím si, že už zpětně nic nenaděláme.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2011 21:46

   Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: odstupné zpětně - dohoda
   Když budete chtít, tak naděláte. Samozřejmě oficiálně zpětně nic nejde, ale potajmu neoficiálně ano. Prostě napíšete dohodu o skončení pracovního poměru dnem 30.6. z důvodu nadbytečnosti zaměstnance a datum sepsání té dohody tam dáte tehdejší červnové. Ten původní papír spálíte. Na základě této vyměněné dohody měl tedy zaměstnanec nárok na odstupné, které mu mělo být zúčtováno do měsíce června. Protože ale zaměstnavatel na to zapomněl (nebo neměl peníze a domluvil si pozdější zúčtování), tak mu ho zúčtujete teď. Jiného zaměstnavatele teď nemá (pracuje na ŽL), takže může podepsat daňové prohlášení a může být uplatněna sleva na poplatníka. Myslím ale, že protože mělo být odstupné správně zúčtováno do června a měla být z něho odvedena daň, tak se možná FÚ bude dívat na daň, kterou odvedete z odstupného až teď, jako na pozdní odvod. Ale možná se v tomto mýlím.
   Jen ještě pozor na tu práci pro firmu na ŽL - aby to nebylo posuzováno jako švarcsystém, nesmí mít určenou pracovní dobu a musí pracovat se svými pracovními nástroji nebo pomůckami.

  • 14. 9. 2011 8:20

   i. (neregistrovaný) 90.182.191.---

   Re: odstupné zpětně - dohoda
   Děkuji, právě s tou daní mám problém. Firma k 30.6.2011 zrušila všechny zaměstnance, takže jsem i na FÚ zrušila registraci na daň ze závislé činnosti .... a teď budu odvádět daň a ještě ke všemu pozdě ... co myslíte?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).