Hlavní navigace

Účtování nákupu pozemku ? - prosím

  • (neregistrovaný) 82.202.91.---

    13. 9. 2011 10:47

    Prosím moc zkušenější o radu.
    Naše s.r.o. koupila pozemek, na kterém se bude stavět administrativní budova a budovat parkovací plochy.
    Stavební povolení zatím nemáme. Nákup pozemku bude zřejmě bez odpočtu DPH. Nemám s tímto žádné zkušenosti, jak nákup pozemku zaúčtovat a i faktury k jeho úpravě?
    Děkuji za každou radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2011 11:01

      Nordpower (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: Účtování nákupu pozemku ? - prosím
      Zdravím,

      účtování nákupu pozemku bude přímo na 031/321. Přímo na faktuře by žádné DPH nemělo být, protože je pozemek od DPH osvobozen.

      §56 zákon o DPH

      (2) Poslední věta: Nezastavěným pozemkem se rozumí pozemek, na kterém není stavba jako věc.40), což myslím, že je Váš případ:)

      Ohledně nákladů spojených s rekultivací pozemku je to horší. Na to se názory liší. Je potřeba se nad tímto důkladně zamyslet, protože FÚ velmi rád vyhodí nárok na odpočet u pozemků, ale lze se docela dobře bránit, že bez rekultivace pozemků, by nešlo objekt prodat, pronajímat atd.., ale záleží na správci a Vaší obhajitelnosti odpočtu. Ohledně stavební činnosti, je samozřejmě nárok na odpočet. Váš případ bych řešil krácenýn DPH na vstupu a první menší fakturu na pracích na pozemcích bych zaslal na posouzení FÚ s nějakým pádným argumentem, proč bych měl nárok na odpočet DPH.

      N.

    • 13. 9. 2011 11:46

      m.k. (neregistrovaný) 82.202.91.---

      Re: Účtování nákupu pozemku ? - prosím
      Moc děkuji za odpověď, velice si toho cením. Mám tady zatím fakturu za nákup nějakých trubek v ceně 12000,- Kč i s DPH. Raději tedy odpočet zatím neuplatním. A ty to faktury účtuji také na účet 031?
      Hezký den.

    • 13. 9. 2011 13:58

      Nordpower (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: Účtování nákupu pozemku ? - prosím
      Jen pro úplnost doplním informace:

      Pokud bude pozemek využit ve smyslu § 56 DPH, což je myšleno, že pozemek nakoupíte a prodáte. Prodej bude dle výše uvedeného § osvobozen od DPH. Nemáte nárok na odpočet.

      Pokud bude pozemek využit pro pozdější pronájem, stavební činnost dle § 56 odst. 2 a s tím souvisejících zdanitelných plnění, tak nárok na odpočet je.Když to bude prodej parkovacích míst, tak bych použil krácený koeficient, protože část zdanitelných plnění bude osvobozeno, protože budete prodávat spoluvlastnický podíl na pozemcích a část bude zdanitelným plněním, proto krácený koef. na vstupu.(U přijatých faktur)

      Pro zjednotušení bych řekl, že pokud budete fakturovat na výstupu nájem, kde nebude osvobozené plnění (tedy bez DPH), tak nárok na odpočet je. Ale dejte si na to obrovský pozor, protože před FÚ je velmi těžké obstát, ale když prokážete tento základní princip, tak by podle mého názoru FÚ nemohl nic namítat. Opět je zde otázka, kolik z koupeného majetku zastavíte nemovitostí a další aspekty.
      Musel bych znát Váš záměr, abych mohl lépe posoudit.
      N.

    • 14. 9. 2011 8:44

      m.k. (neregistrovaný) 82.202.91.---

      Re: Účtování nákupu pozemku ? - prosím
      Ještě jednou Vám děkuji za odpověď, včera jsem se již k tomu nedostala. Trubky, o kterých jsem psala, jsou určené k vodovodu, který se tam bude budovat. Jinak co se týče záměru, jde o vybudování areálu, představuje jednu halu s administrativními budovami, skladovými prostorami, vrátnici areálu, místní příjezdové a areálové komunikace včetně inženýrských sítí.
      Součástí projektu jsou komunikace a parkoviště se zpevněnými plochami pro kamiony a osobní automobily.
      A parkovací místa budeme pronajímat. K prodeji určitě pozemek určen nebude.
      Děkuji za vaši ochotu a přeji hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).