Hlavní navigace

Prodej leasingového vozidla

  • (neregistrovaný) 78.110.220.---

    13. 9. 2011 14:06

    Prosím o radu. Leasing na OA uzavřen v 09/2007 na tři roky, ukončen, odkupní cenou zařazen do majetku. DPH podle všeho neuplatněno. Auto chtějí nyní prodat a já tápu - je tam nějaká podmínka, že musí být déle v majetku po leagingu, aby se nemuselo danit? Myslím tím, jak byly prodlouženy doby leasingů kvůli odpisovým třídám.
    Děkuji za radu, Luisa

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2011 16:10

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: Prodej leasingového vozidla
      Smlouvy o finančním leasingu uzavřené do 31. 12. 2007
      Podle ustanovení § 24 odst. 4 písm. a) ZDP, ve znění účinném do 31. 12. 2007, se nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku, který lze odpisovat podle tohoto zákona, uznává jako výdaj (náklad) za podmínky, že doba nájmu pronajímané věci je delší než 20 % stanovené doby odpisování uvedené v § 30, nejméně však tři roky.

      Podle bodu 12 Přechodných ustanovení zákona č. 261/2007 Sb. se u hmotného majetku, který je předmětem smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najatého majetku uzavřené do 31. 12. 2007, až do doby ukončení finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku použije ZDP, ve znění účinném do 31. 12. 2007.

      pokračování

    • 13. 9. 2011 16:12

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: Prodej leasingového vozidla
      Do 31. 12. 2007 také podle ustanovení § 24 odst. 4 ZDP platilo, že u osobního automobilu kategorie M1, s výjimkou automobilu, který je využíván provozovatelem silniční motorové dopravy nebo provozovatelem taxislužby, a automobilu druh sanitní a druh pohřební, přesáhne-li nájemné podle smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí za celou dobu trvání nájmu částku 1 500 000 Kč, uznává se jako výdaj (náklad) za celou dobu trvání nájmu pouze nájemné ve výši 1 500 000 Kč a v jednotlivých zdaňovacích obdobích pouze poměrná část z 1 500 000 Kč připadající na příslušné zdaňovací období. Podle ustanovení § 23 odst. 4 písm. l) ZDP se při prodeji osobního automobilu koupeného bezprostředně po ukončení smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí, pokud hrazené nájemné bylo vyšší než limit stanovený v § 24 odst. 4, do základu daně nezahrnuje částka příjmu z prodeje tohoto osobního automobilu do výše součtu jeho pořizovací ceny včetně technického zhodnocení nebo zůstatkové ceny a zaplacené částky nájemného nad stanovený limit.

      Podle bodu 8. Přechodných ustanovení k zákonu č. 261/2008 Sb. se u smluv o finančním pronájmu osobního automobilu kategorie M1, s výjimkou automobilu, který je využíván provozovatelem silniční motorové dopravy nebo provozovatelem taxislužby, a automobilu druh sanitní a druh pohřební, které byly uzavřeny do 31. 12. 2007, postupuje i po tomto datu podle ustanovení § 23 odst. 4 písm. l) ZDP, ve znění účinném do 31. 12. 2007.

      Příklad:
      V měsíci březnu 2007 uzavřel podnikatel smlouvu o finančním leasingu osobního automobilu kategorie M1 s dobou nájmu v délce 36 měsíců. Za celou dobu nájmu uhradil nájemné ve výši 1 650 000 Kč a po ukončení nájmu uhradil kupní cenu ve výši 10 000 Kč. V měsíci květnu 2010 automobil prodá za 600 000 Kč. Z toho zahrne do základu daně za rok 2010 částku 440 000 Kč (600 000 - 150 000 - 10 000).

    • 13. 9. 2011 21:36

      Luisa (neregistrovaný) 78.110.220.---

      Re: Prodej leasingového vozidla
      Já Vám mnohokráte děkuji za vyčerpávající odpověď!!!! Luisa

    • 13. 9. 2011 16:16

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: Prodej leasingového vozidla
      Ne, žádná taková podmínka u smluv uzavřených do 31.12. 2007 není. (Při dodržení uvedeného v mé rozsáhlejší odpovědi-viz dále)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).