Hlavní navigace

DPČ- hodně hodin navíc,co s tím?

 • (neregistrovaný) 193.85.146.---

  15. 9. 2011 12:29

  Dobrý den,
  prosím o radu, nastoupila jsem do společnosti, kde se nedodržuje limit 20hod.týdně na dpč, ani když to rozpočítám na celý rok.Zaměstnanci tu pracují třeba 11hod.denně celý rok, mají uzavřenou smlouvu na dpč a na mzdových listech je to vše černé na bílém.
  Porušujeme ZP tím, že by to měli být zaměstnanci na HPP a mít i výhody z HPP-odstupne,dovolenou,stravenky atd., nebo porušujeme ZP ještě něčím?
  Zpětně bych to opravila a proplatila jim hodiny navíc jako odměnu.Kdo může toto kontrolovat? Inspektorá práce? A za jaké období zpětně?
  Díky moc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2011 21:01

   Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: DPČ- hodně hodin navíc,co s tím?
   DPČ má pro zaměstnavatele více výhod: výpovědní doba je pouze 14 dní, nenáleží odstupné, nenáleží příplatky, dovolená...Zákoník práce ale říká, že DPČ může být sjednaná jen pokud výkon práce nepřesáhne v průměru za sjednané období, nejdéle za 26 týdnů (tam, kde jsou odbory nejdéle 52 týdnů) polovinu týdenní pracovní doby. Jestliže přesahuje, nemůže to být DPČ, ale musí to být pracovní poměr se vším, co k němu přísluší (dovolená, příplatky atd.). Kontrola pracovněprávních vztahů přísluší oblastním inspektorátům. Jakou dobu zpětně nevím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).