Hlavní navigace

Předčasný starobní důchod - potvrzení

 • (neregistrovaný) 88.101.164.---

  16. 9. 2011 10:53

  Náš zaměstnanec odchází do předčasného starobního důchodu od 19.9.2011. PP bude ukončen dohodou. Donesl mi papír, který má ze sociálky, kde se píše:

  Potvrzujeme tímto, že v souladu s ustanov......., byla dnešního dne sepsána Vaše žádost o starobní důchod před dosažením důchodového věku s požadovaným datem přiznání od 19.9.2011. Tato žádost bude vyřízena rozhodnutím ČSSZ Praha v nejbližším možném termínu. Nebude-li možné o Vaší žádosti včas rozhodnout, bude Vám podána zpráva se sdělením důvodu zdržení a případně poskytnuta záloha. ........

  Můžu tenhle dopis brát jako že mu byl přiznán důchod nebo ještě chodí něco jiného? Prý žádný jiný papír ze sociálky nemá. Abysme neukončili PP a pak by to bylo jinak.

  Díky.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 9. 2011 12:05

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: předčasný starobní důchod - potvrzen
   Ukončení PP dohodou můžete kdykoliv. Pouhá žádost o předčasný důvod ještě neznamená, že důchod bude přiznán. Takže směrodatné je rozhodnutí o přiznání důchodu, které ovšem může obdržet později, protože teď toho mají určitě hodně.

  • 16. 9. 2011 13:04

   jitka++ (neregistrovaný) 79.141.247.---

   Re: předčasný starobní důchod - potvrzen
   Nakonec jsem se na tohoto zaměstnance ptala přímo na sociálce. Tenhle dopis fakt neznamená že důchod přiznali. Ale jelikož jde o předčasný důchod, nesmí mít příjem z PP ode dne kdy má důchod. Pán na sociálce říkal, že nepřiznávaj jen ve vyjímečných případech (cizinci atd.), takže jemu bude určitě přiznán a máme PP poměr ukončit k 18.9. Ještě mě pochválil že mám o zaměstnance starost, ale přece mu neukončím PP, když nemám někde dáno že mu důchod na 100 % přiznaj.

  • 16. 9. 2011 13:15

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: předčasný starobní důchod - potvrzen
   Ovšem správně není vaše starost, kdy a jak ukončí pracovník pracovní poměr.
   Odchod do důchodu není zákonným důvodem ke skončení pracovního poměru, takže je na pracovníkovi, jak a kdy požádá o skončení PP dohodou, nebo dá výpověď.
   A tak jednoduché už to nebude, protože s prodlužováním délky pojištěné doby pro vznik nároku na důchod, bude přibývat těch, kteří toto nesplní a důchod jim nebude přiznán.
   Navíc zaměstnavatel na dohodu o ukončení PP není povinen přistoupit, takže vy opravdu konáte dost nad svoje povinnosti vůči zaměstnanci. Takže snad byl aspoň dobrý a vaši vstřícnost ocení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).