Korunová pokladna a prac.cesta

  • (neregistrovaný)

    19. 9. 2011 7:18

    Vedeme jen krunovou pokladnu,
    12.9. poskytnu zaměstnanci zálohu, která odpovídá výměně (200 EUR) na zahr.cestu
    zaúčtuji : 335/211 5000,- Kč

    16.9. se vrátí zam. a dostanu vyúčtování prac.cesty, tedy cestovné přesně v částce 200 EUR.
    účtování 512/335 5000,-Kč
    Je to správně nebo musím účtovat o kurzových rozdílech.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2011 8:20

      Evaí (neregistrovaný)

      Re: korunová pokladna a prac.cesta
      >Vedeme jen krunovou pokladnu,
      >12.9. poskytnu zaměstnanci zálohu, která odpovídá
      >výměně (200 EUR) na zahr.cestu
      >zaúčtuji : 335/211 5000,- Kč
      >
      >16.9. se vrátí zam. a dostanu vyúčtování prac.cesty,
      >tedy cestovné přesně v částce 200 EUR.
      >účtování 512/335 5000,-Kč
      >Je to správně nebo musím účtovat o kurzových
      >rozdílech.
      >Děkuji
      >
      >Ještě dodatek, pokud bych neúčtovala o záloze, pak bych zaúčtovala jen těch 5000,- Kč a to 512/211
      Děkuji všem za radu
      >

    • 19. 9. 2011 9:54

      v.e.n.d.y.

      Re: korunová pokladna a prac.cesta
      (2) Při zahraniční pracovní cestě může zaměstnavatel po dohodě se zaměstnancem poskytnout zálohu v cizí měně nebo její část též cestovním šekem nebo zapůjčením platební karty zaměstnavatele. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí zálohy na zahraniční stravné v české měně nebo v jiné než v prováděcím právním předpisu vydaném podle § 189 stanovené cizí měně pro příslušný stát, pokud je k této měně Českou národní bankou vyhlašován kurz. Při určení výše zahraničního stravného v dohodnuté měně se nejprve zjistí korunová hodnota zahraničního stravného, která se přepočítá na dohodnutou měnu. Pro určení korunové hodnoty zahraničního stravného a částky zahraničního stravného v dohodnuté měně se použijí kurzy vyhlášené Českou národní bankou a platné v den vyplacení zálohy.
      ..takže Vaší povinností bylo:
      1. mít dohodu se zaměstnancem, že souhlasí s českou měnou
      2.použít kurz ČNB v den vyplacení zálohy pro přepočet nároku zaměstnance na náhrady cestovních výloh a stravného při služební cestě
      3. přenesli jste problém s kurzovým rozdílem na zaměstnance, nebudete o něm účtovat. On si s velkou pravděpodobností vymění české peníze za mnohem nevýhodnější kurz, než Vy mu přepočítáte podle ČNB a kurzovou ztrátu zaplatí ze svého.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).