Hlavní navigace

Práce na zkrácený úvazek a RD

• (neregistrovaný) 94.112.16.---

19. 9. 2011 14:42

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud pracuji ve firmě na zkrácený úvazek 6 hodin/den, zda jsou má práva stejná jako je to v případě HPP. Jde mi hlavně o to, zda pokud půjdu na rodičovskou dovolenou, bude mít můj zaměstnavatel povinnost držet mi 3 roky prac. místo, jako je tomu u HPP?

Předem děkuji za rady
    L.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2011 14:46

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: Práce na zkrácený úvazek a RD
      Je to jinak, bude mít povinost Vás zaměstnat podle smlouvy(musíte nastoupit nejpozději den po třetích narozeninách dítěte). Stejné místo je povinen Vám "držet" pokud nasoupíte ihned po skončení plac.MD.( PPM - dávek z NP).

• 19. 9. 2011 14:54

Lorsa (neregistrovaný) 94.112.16.---

Promiňte, můžete mi to prosím napsat jak pro "hloupýho"? nějak se v těch zkratkách nevyznám. Takže po rodičovské dovolené, kterou budu mít na tři roky, mi bude muset zaměstnavatel nabídnout pracovní pozici dle smlouvy nebo když dojde na nejhorší - výpověď z nadbytečnosti, budu mít při zkráceném úvazku nárok na odstupné? Omlouvám se, že se ptám jak tatar, ale v tomhle ohledu jsem opravdu mimo. Ještě jednou děkuji za odpovědi

• 19. 9. 2011 15:25

Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

Máte pracovní poměr. Máte kratší pracovní úvazek, ale "práva" máte stejná, jako kdybyste měla plný úvazek. Půjdete na mateřskou (ta je zhruba půl roku), pak zaměstnavatele požádáte o rodičovskou dovolenou. Můžete požádat o tak dlouhou dobu rodičovské, která Vám bude vyhovovat, nejdéle ale do 3. narozenin dítěte. Pak rodičovská končí. (Na úřadě také požádáte o rodičovský příspěvek, ale ten s délkou rodičovské dovolené nesouvisí). Až uplyne doba rodičovské dovolené, o kterou jste zaměstnavatele požádala, tak se vracíte do práce. Zaměstnavatel Vám musí začít přidělovat práci dle pracovní smlouvy (tzn. takový druh práce, jaký máte smluvený). Když pro Vás práci nebude mít, může Vám nabídnout jinou. Když ji nepřijmete (nepodepíšete změnu pracovnií smlouvy), tak budete pro něj nadbytečná a buď se s Vámi dohodne na ukončení z důvodu nadbytečnosti nebo Vám bude muset dát výpověď z důvodu nadbytečnosti. V obou případech bude náležet odstupné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).