Hlavní navigace

Půjčka do společnosti

  • (neregistrovaný) 193.179.61.---

    20. 9. 2011 8:23

    Dobrý den,může prosím , někdo poradit? Byla nám poskytnuta půjčka ( krátkodobá )na splacení kontokorentu. Peníze přišly od jednatelových známých a po třech dnech se zase vrátily. Musím udělat smlouvu o těchto půjčkách.Pokud ano, může být smlouva na jednatele spol.?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 9. 2011 8:35

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.81.---

      Re: půjčka do společnosti
      Účastníci závazkového vztahu by měli být uvedeni podle skutečnosti, z jednoho prostého důvodu.Finanční úřad může žádat o průkaz původu peněz.
      Pro dokumentaci, že to nebyl příjem, který podléhá dani z příjmu nebo dani darovací je vždy nutná smlouva.

    • 20. 9. 2011 9:49

      DM (neregistrovaný) 193.85.112.---

      Re: půjčka do společnosti
      Udělala bych smlouvu za úroky obvyklé .... při 3 dnech není důvod nic tajit ...... jen ti co je půjčili musí myslet na zdanění dle § 8 .....záleží jak bude částka velká , a jaké jiné příjmy mají.

    • 20. 9. 2011 11:15

      líba (neregistrovaný) 193.179.61.---

      Re: půjčka do společnosti
      Děkuji za odpovědi. Může být tato půjčka bezúročná??

    • 21. 9. 2011 13:17

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: půjčka do společnosti
      Ano, může.
      http://www.101.cz/aktualni_detail.php?lang=1&id=43

    • 21. 9. 2011 15:01

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.164.---

      Re: půjčka do společnosti - pro R.
      Ten odkaz není již dávno v pořádku. Matete tazatele.
      Když si přečtou o dani darovací a úrocích nabydou dojmu, že se nic neděje.
      Ale i zákon o dani darovací se změnil.
      Předmětem daně darovací je bezúplatné nabytí i v souvislosti s právním úkonem.

    • 21. 9. 2011 16:00

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: půjčka do společnosti - pro R.
      Výtah ze zákona o trojdani:
      (1) Předmětem daně darovací je bezúplatné nabytí
      m a j e t k u na základě právního úkonu nebo v souvislosti s právním úkonem. Majetkem pro ú č e l y d a n ě d a r o v a c í jsou

      a) nemovitosti a movitý majetek,
      b) jiný majetkový prospěch

      Výtah komentáře k danému judikátu:
      „Smlouva o uzavření bezúročné půjčky není právním úkonem, na jehož základě by dlužník nabýval majetkový prospěch, který by podléhal zdanění daní darovací.“

      V případě půjčky je zcela v intencích právní úpravy a také je zcela obvyklé, že dlužník vrací věřiteli přesně to, co bylo předmětem půjčky, aniž by mu navíc poskytoval nějakou majetkovou výhodu (v podobě úroku). Naopak ani dlužníkovi žádná majetková výhoda neplyne. Pouhá možnost daná občanskoprávní úpravou, že úroky lze sjednat, nemůže znamenat, že pokud smluvní strany tuto možnost nevyužijí a úroky nesjednají, že to představuje pro dlužníka nějakou výhodu, která by byla majetkovým prospěchem ve smyslu daně darovací. Dlužník má podle právní úpravy povinnost pouze vrátit to, co bylo zapůjčeno. Nemá povinnost plnit věřiteli cokoli nad rámec této povinnosti (úroky). Účelem, obsahem a smyslem smlouvy o půjčce tak není to, aby dlužníkovi plynula nějaká majetková výhoda v podobě jakýchsi „úroků, které by jinak musel platit a u bezúročné půjčky je platit nemusí“, takže samotné neúročení půjčky n e l z e ch á p a t jako n a b y t í m a j e t k u dlužníkem na z á k l a d ě p r á v n í h o
      ú k o n u.

      Máte-li v povědomí judikát, který by tento shora komentovaný nahradil, poprosila bych o jeho uvedení.
      Děkuji. r

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).