Hlavní navigace

E-shop

  • (neregistrovaný) 77.48.104.---

    28. 12. 2011 17:18

    Dobrý den,
    jsem studentka a chtěla bych si založit vlastní eshop (s cizojazyčnou literaturou dováženou ze zahraničí) jako přivýdělek.
    Musím platit DPH, potřebuju živnostenský list? Event. jaké další formality potřebuji?
    Děkuji,
    Kristýna Novotná

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2012 17:31

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      pokud chcete tuto činnost provozovat "soustavně za účelem dosažení zisku", tedy skutečně podnikat, budete potřebovat živnostenský list. Následně zahájení podnikání oznámíte finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a Vaší zdravotní pojišťovně. Nyní je toto možné učinit najednou prostřednictvím Jednotného registračního formuláře (viz např. http://i.iinfo.cz/urs-att/jrf_fyzicka_osoba-128282170708145.pdf), který odevzdáte na živnostenském úřadě.

      Pokud jde o DPH, budete-li "pořizovat zboží" (§ 16 zákona 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) z jiného členského státu EU, stáváte se plátcem při překročení částky 326 000 Kč za kalendářní rok (viz § 94 téhož zákona). Plátcem se samozřejmě můžete stát i dobrovolně okamžitě při zahájení podnikání, registrace je rovněž možná na výše uvedeném formuláři - nebo samostatně na finančním úřadě. Problematika DPH je ovšem natolik složitá, že plátcovství doporučuji zvážit a dopředu se poradit s daňovým poradcem.

      S přátelským pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).