Hlavní navigace

DPČ po konci studia

• (neregistrovaný) 78.80.0.---

21. 9. 2011 9:48

Jsem delší dobu zaměstnaný na dohodu o prac. činnosti, na 3 dny v týdnu. Teď jsem skončil studium na VŠ. Je nutné měnit smlouvu ?

je mi 27, hrubá bzda před 10 tis, na výplatní pásce mám napsáno, že platim zdr i soc pojištění ( asi 500 + 700 kč)

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 9. 2011 10:08

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: DPČ po konci studia
      Pro zaměstnance je výhodnější pracovní poměr, protože má nárok na dovolenou, placené svátky, různé příplatky, dvouměsíční výpovědní dobu a případné odstupné.

Dohoda o pracovní činnosti je jen na polovinu pracovní doby, výše jmenované výhody jen pokud jsou dohodnuty a výpovědní doba 15 dnů bez odstupného.

• 21. 9. 2011 10:37

david008 (neregistrovaný) 78.80.0.---

Ale jinak právní řád nevyžaduje změnu ?
      A na důchod se mi započítává tedy jen polovina ? ( z odpracovaných 2 let se mi započte jen rok ? )

• 21. 9. 2011 11:11

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Právní řád po vás nechce, abyste byl zaměstnán. Vaší povinností je pouze platit si zdravotní pojištění aspoň v minimální výši, což při příjmu nad 8000,- stačí. Na důchod se počítá doba, kdy jste důchodově pojištěn, výše úvazku není rozhodující. Jiná věc je, jak vysoký je vyměřovací základ, z kterého by se ten důchod počítal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).