Hlavní navigace

Os. automobil - pauš. náhr., v TP manžel

 • (neregistrovaný) 82.100.63.---

  21. 9. 2011 10:06

  Dobrý den!

  Chtěla bych se zeptat na následující problém:

  Máme ve společném vlastnictví os. automobil, v TP je psán manžel, já jako manželka bych ho chtěla používat k podnikatelským účelům, auto není v obch. majetku firmy, co všechno si můžu odečíst do nákladů - lze uplatnit poušální měsíční náhradu - kolik to přesně je peněz? Nebo pouze účetnky za benzín atd.? Jak je to s platbou silniční daně?

  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 9. 2011 17:05

   r (neregistrovaný) 83.208.225.---

   Re: Os. automobil - pauš. náhr., v TP ma
   PAUŠÁLNÍ VÝDAJ (PV) NA DOPRAVU V ROCE 2011
   Ing. Karel Janoušek, 06/2011, 14. 3. 2011

   Výše PV na dopravu činí 5 000 Kč na jedno silniční motorové vozidlo za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo k podnikání (k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů), a současně toto silniční motorové vozidlo nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě.

   PV na dopravu lze uplatnit u vozidla ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví poplatníka....

   Využívá-li k dosažení, zajištění a udržení příjmů silniční motorové vozidlo, které je ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví, více poplatníků, mohou si v úhrnu uplatnit PV na dopravu nejvýše 5 000 Kč.

   Používá-li poplatník FO silniční motorové vozidlo, u něhož uplatňuje PV na dopravu, pouze zčásti k dosažení, zajištění a udržení zdanitelného příjmu, lze na takové silniční motorové vozidlo uplatnit pouze část PV na dopravu ve výši 80 % uvedené částky, tj. 4 000 Kč (dále jen krácený PV na dopravu).

   Jestliže poplatník jako daňový výdaj (náklad) uplatnil u vozidla PV na dopravu, nelze podle § 25 odst. 1 písm. x) ZDP jako výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení příjmů uplatnit skutečné výdaje na spotřebované pohonné hmoty vynaložené v souvislosti s používáním tohoto vozidla a parkovné při pracovních cestách. Obdobně nelze spolu s PV na dopravu uplatnit základní náhradu a náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty a parkovné při pracovních cestách.


   § 24 ZDP

   u) daň z příjmů fyzických osob zaplacená plátcem za poplatníka z .............. plnění, a silniční daň zaplacená jedním z manželů, který je zapsán jako držitel motorového vozidla v technickém průkazu, přičemž vozidlo je používáno pro podnikatelskou a jinou samostatnou výdělečnou činnost druhým z manželů, který jako držitel v technickém průkazu zapsán není, ......

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).