Hlavní navigace

Zaměstnanec a návštěva lékaře v prac.dob

• (neregistrovaný) 90.181.88.---

21. 9. 2011 11:41

Dobrý den, náš zaměstnanec chodí pravidelně každý měsíc 2x až 3x k zubaři. Nevím o jak mu počítat tuto dobu - jestli proplatit jako kdyby byl v práci a nebo jestli si má zaměstnanec brát dovolenou když jde k lékaři. Většinou jde k lékaři ráno už z domu a do zaměstnání se ten den už nevrátí. Když jsem si zjišťovala u jeho lékaře, jestli je ten zákrok takového rozsahu, že už se zaměstnanec nemůže vrátit do zaměstnání, doktor mi řekl, že mi tyto údaje sdělit nemůže. Zaměstnanec se vymlouvá, že mu nejede žádný autobus a tudíž už do práce nepřijde. Prosím sdělit i odkaz na zák.práce. Děkuji moc.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 9. 2011 11:57

E (neregistrovaný) 80.188.1.---

Re: Zaměstnanec a návštěva lékaře v prac
      262/2006 Sb. - zákoník práce, odst. 2) - odvolání na
      NV 590/2006 Sb. - bod 1 - skutečně počítáte mzdy bez znalosti základních zákonů?

• 21. 9. 2011 11:57

markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci:
      1. Vyšetření nebo ošetření
      a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
      b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).
      Dotažte se lékaře na ordinační hodiny, lze-li to provést i odpoledne, pak zaměstnanci jedenkrát volno neproplaťte a uvidíte, jak se "polepší".
      Jinak musí lékař na propustce uvést dobu ošetření od-do - a podle toho proplatíte dobu strávenou u lékaře.

• 21. 9. 2011 12:06

Dáša (neregistrovaný) 90.181.88.---

Děkuji za informace. Odešla nám mzdová účetní a já se v tom skutečně plácám jak to jde. Ještě jednou moc děkuji.

• 21. 9. 2011 12:14

E (neregistrovaný) 80.188.1.---

Tak hodně štěstí :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).