Hlavní navigace

Osobní údaje zaměstnance

  • (neregistrovaný) 78.80.247.---

    22. 9. 2011 14:23

    Dobrý den, prosím pěkně, když přijímáte nového zaměstnance požadujete předložit OP, ŔP, doklad o vzdělání, číslo účtu, kartičku pojištěnce..... děláte si u všeho kopie ?, nebo jen zapíšete do karty a ověříte podle dokladu ? Stala se mi nepříjemná věc, na příkaz jednatele jsem narychlo sepsala prac. smlouvu s technikem, nastopil ihned do terénu,s tím, že doklady u sebe nemá, dodá později, já ofotím (fotím a zakládám vždy, ještě vyplňují osobní dotazníky, kde je i průběh předešlých zaměstnavatelů, srážky ze mzdy, atd....), jenže tenhle nedonesl, ani bankovní účet nemá....ukázalo se, že nemá ani platnou občanku, takže banka mu účet nezřídí, jednatel mu odmítá vyplatit mzdu hotově (odvolává se na vnitřní směrnici...), všechno se tím komplikuje. No a já mám strach, jak to asi dopadne, zřejmě to bude moje vina ?, měla jsem trvat na předložení OP ??, má mzdová ověřovat platnost předložených dokladů ?

    Děkuji za názory

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 9. 2011 14:43

      Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

      Re: osobní údaje zaměstnance
      Mzdu mu musíte vyplatit hotově, pokud nežádal o zasílání na účet. Zaměstnancům nemůžete vnitřní směrnicí určit, že mzda musí jít na účet. Je to naopak - pokud zaměstnanec požádá o zasílání na účet, musíte vyhovět. Jinak se mzda vyplácí hotově, v pracovní doba a na pracovišti, pokud se nedohodnou jinak.

    • 22. 9. 2011 14:57

      maves (neregistrovaný) 78.80.247.---

      Re: osobní údaje zaměstnance
      děkuji za reakci, nevěděla byste prosím i část zákoníku práce, kde bych našla oporu ?

    • 22. 9. 2011 15:53

      Emča (neregistrovaný) 213.194.221.---

      Re: osobní údaje zaměstnance
      § 142 odst. 3
      (1) Mzda nebo plat se vyplácí zaměstnanci v zákonných penězích
      (2) Mzda nebo plat se zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru.
      (3) Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty. Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.
      (4) Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.
      (5) Jiné osobě než zaměstnanci je možné vyplatit mzdu nebo plat jen na základě písemné plné moci; to platí i pro manžela nebo partnera51a) zaměstnance. Bez písemného zmocnění může být mzda nebo plat vyplacen jiné osobě než zaměstnanci, jen pokud to stanoví tento zákon nebo zvláštní právní předpis34).

    • 22. 9. 2011 16:09

      maves (neregistrovaný) 78.80.247.---

      Re: osobní údaje zaměstnance
      opravdu moc děkuji..., v prac. smlouvě není uveden jiný způsob, takže má nárok na mzdu v hotovosti.
      děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).