Hlavní navigace

Neoznámení zaměstnance ukončení RD

  • (neregistrovaný) 78.24.8.---

    26. 9. 2011 21:22

    Dobrý den,
    prosím o radu. Zaměstnanec nastoupil na MD 1.9.2008, 15.9. se jí narodilo dítě. Pak měla RD. Neoznámila zaměstnavateli, zda bude čerpat 2, 3 nebo 4letou variantu. Jak dlouho má zaměstnavatel držet místo nebo počítat s tímto zaměstnancem, pokud on se vůbec neozve? Co případně dále? Stále je veden v evidenci. Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 9. 2011 21:27

      M.H. (neregistrovaný) 85.71.121.---

      Re: Neoznámení zaměstnance ukončení RD
      ROdičovská dovolená je maximálně do tří let věku dítěte, tedy jestli se vám nedostavila do práce, tak je nejvyšší čas začít řešit absence. Buď budete hodní a k nástupu ji vyzvete a volné místo vyplníte její žádostí o neplacené volno. Nebo hodní nebudete a vyhodíte ji pro neomluvené absence. Anebo se s ní domluvíte na ukončení pracovního poměru.

    • 26. 9. 2011 21:32

      yx (neregistrovaný) 78.102.38.---

      Re: Neoznámení zaměstnance ukončení RD
      Do toho jakou variantu rodičovského příspěvku si zaměstnankyně zvolí vám nic není.
      Zaměstnankyně měla po ukončení mateřské dovolené požádat o čerpáíní rodičovské dovolené, a to max. do 3 let věku dítěte. Pokud tak neučinila, má se za to, že požádala tzv. konkludentně, to je do
      3 let věku dítěte. Takže den po 3. narozeninách dítěte měla zaměstnankyně nastoupit do práce. Delší dobu jak 3 roky není povinen zaměstnavatel poskytnout (neplacené volno). Takže zaměstnankyni vyzvěte (to jste měli udělat už první den po 3. narozeninách dítěte) aby okamžitě nastoupila do práce. Pokud nemůže, je na ní jakým způsobem ukončí pracovní poměr, samozřejmě bez nároku na odstupné. Sice teoreticky byste mohli psát áčka, ale soudy v těchto případech tomu moc nefandí, vyžadují vyzvání matek k nástpu do práce, aby s nimi mohl být ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele, pro porušování povinností vyplývajících z pracovně právních předpisů.

    • 26. 9. 2011 21:36

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: Neoznámení zaměstnance ukončení RD
      Čerpání rodičovského příspěvku nemá s pracovně-právním vztahem nic společného.

      Zákoník práce
      § 196 Rodičovská dovolená
      K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

    • 26. 9. 2011 21:38

      katka85 (neregistrovaný) 78.24.8.---

      Re: Neoznámení zaměstnance ukončení RD
      Takže po 3. narozeninách měla nastoupit. V případě že nenastoupila, je to její chyba, může se ukončit PP?

    • 26. 9. 2011 22:19

      yx (neregistrovaný) 78.102.38.---

      Re: Neoznámení zaměstnance ukončení RD
      Zkuste si ještě jednou přečíst, co jsem vám už psala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).