Hlavní navigace

Na dobu určitou - kolikrát? Děkuji

  • (neregistrovaný) 62.240.178.---

    29. 9. 2011 16:37

    Kolikrát můžeme dát zaměstnanci pracovní smlouvu na dobu určitou? Je limitován počet smluv nebo celková délka?
    Děkuji
    Janek2

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 9. 2011 16:40

      pet.1 (neregistrovaný) 77.48.106.---

      Re: Na dobu určitou - kolikrát? Děkuji
      Můžete prodlužovat kolikrát chcete po dobu 2 let.

    • 29. 9. 2011 17:13

      k70 (neregistrovaný) 188.120.201.---

      Re: Na dobu určitou - kolikrát? Děkuji
      A co se stane pokud organizace prodlužuje již třetím rokem.

    • 29. 9. 2011 17:33

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: Na dobu určitou - kolikrát? Děkuji
      Jestli se nejedná o dlouhodobý zástup např. za nemoc jiného zaměstnance nebo jiný zástup třeba za MD nebo RD, tak se z PP na dobu určitou stal PP na dobu neurčitou.

    • 30. 9. 2011 11:27

      Jitule (neregistrovaný) 88.103.144.---

      Re: Na dobu určitou - kolikrát? Děkuji
      Mrkněte ještě na odstavec 4) par. 39 ZP. Výčet důvodů je na zaměstnavateli, musí být schopen to v případě kontroly obhájit či prokázat. Jinak ještě přikládám znění odst. 5).
      (4) Jsou-li dány vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonávat, nepostupuje se podle odstavce 2 za podmínky, že v písemné dohodě zaměstnavatele s odborovou organizací budou tyto důvody blíže vymezeny; ustanovení § 51 občanského zákoníku v tomto případě není možné použít. Písemnou dohodu s odborovou organizací je možné nahradit vnitřním předpisem jen v případě, že u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace.

      (5) Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou, ačkoliv nebyly splněny podmínky stanovené v odstavcích 2 až 4, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda byly splněny podmínky uvedené v odstavcích 2 až 4, může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).