Hlavní navigace

Změny pracovního poměru

  • (neregistrovaný) 79.127.204.---

    30. 9. 2011 20:33

    $36 odstavec 3 - výklad. Musí zaměstnanec podepsat změnu pracovního zařazení v dodatku smlouvy? A když nepodepíše, co se stane?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 10. 2011 20:04

      atreus

      Re: Změny pracovního poměru
      V § 36 zákoníku práce není odstavec 3.

      Problematiky změn se týká:
      § 40 (1) Obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Změnu pracovní smlouvy je nutné provést písemně.

      Když zaměstnanec nepodepíše změnu pracovního zařazení, tak se jeho pracovní zařazení změnit nemůže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).