Hlavní navigace

DPČ a zdravotní, sociální a daň

• (neregistrovaný) 212.71.184.---

4. 10. 2011 12:13

Dobrý den,
    jsem zaměstnankyní na HPP, dálkově studuji soukromou VŠ od nového roku bych chtěla pracovat jen na DPČ a více se věnovat studiu, promítne se to nějak na zdravotním a sociálním pojištění? Musím si něco doplácet? A jak je to s daní? Mohu si stále odečíta slevu na poplatníka a slevu na studenta?
    Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 10. 2011 12:27

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: DPČ a zdravotní, sociální a daň
      Předpokládám, že je vám do 26 let a jedná se o akreditovanou školu. Plátcem ZP je za vás stát a není potřeba si doplácet do minima. Ostatně i kdyby bylo, rozhodující je hranice 8000,-, nikoliv výše úvazku. SP se odvádí jen ze skutečného příjmu. Budete-li mít podepsané prohlášení, můžete uplatnit slevu na poplatníka, slevu na studenta a jestli žijete s rodiči ve společné domácnosti, může si jeden z nich uplatnit daňové zvýhodnění na dítě.

• 4. 10. 2011 13:59

Lex (neregistrovaný) 212.71.184.---

26 let mi ještě nebylo, ale už jsem normální zaměstnanec a školu studuji pouze víkendově (nejsem považována za studenta). Ze svého platu odvádím ZP a SP. Jak by to tedy bylo se mnou když bych ukončila prac. poměr a šla pracovat pouze na DPČ? Stačí mi odvádět ZP a SP z příjmu z DPČ, který je např. 6000,-- hrubého?
      Ještě by mě zajímalo, jak by to bylo v případě, že bych měla 2 zaměstnání na DPČ, kde ve druhém DPČ by byl příjem 2000,--?

• 4. 10. 2011 14:52

Stát je za vás plátcem ZP, takže není nutné doplácet ZP do minima. SP se platí jenom z příjmu, takže nemáte-li příjem, nemusíte platit SP. Zákon o daních z příjmu vás považuje za nezaopatřené dítě podle zákona o státní sociální podpoře. U vysoké školy forma studia nerozhoduje.

Z hlediska ZP, SP a daní je jedno, jestli máte DPČ nebo pracovní poměr. Můžete jich mít i několik, ale prohlášení poplatníka můžete podepsat jen u jednoho zaměstnavatele.

• 4. 10. 2011 15:10

Lex (neregistrovaný) 212.71.184.---

No počkejte, mě na škole řekli, že nejsem považovaná za studenta. Že nemá ani na nic nárok - žádné studentské slevy, když už jsem normálně zaměstnaná a začala jsem studovat až teď (x let po maturitě a jen kombinovanou formu).
      Mám v tom trochu guláš! :-(

• 5. 10. 2011 7:57

To se vám nedivím, ale je to tak. Na úřad práce se můžete klidně přihlásit, protože tam považují jen prezenční formu za soustavnou přípravu na budoucí povolání. Dopravní podniky vás za studenta nepovažují, protože předpokládají, že jste výdělečně činná.

Pro ZP a FÚ jste studentem. Mám to ověřené, dcera studovala kombinovanou formou, dělala jsem jí daňové přiznání a osobně ho nesla na FÚ. Slevu na studenta při kombinované formě studia uznali bez zaváhání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).