Hlavní navigace

Výpověď a odstupné

  • (neregistrovaný) 89.102.186.---

    8. 10. 2011 22:57

    Dobrý den, pracuji mezi zdravotně postiženými, já sama špatně vidím. Děláme dvě různé práce, přičemž tu jednu dělat mohu, na druhou nevidím. Ke konci roku to vypadá tak, že "ta moje práce" zanikne. Z toho důvodu se chystá propouštění některých zaměstnanců. Mám v tomhle případě, pokud se pro mě nenajde jiná práce a tu zbylou nebudu schopna dělat ze zdravotních ůdvodů, nárok na nějaké odstupné? Děkuji, Lucie

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2011 10:17

      pája

      Re: výpověď a odstupné
      záleží, jak posoudí zam-tel org. změny- píšete, že Vaše práce zanikne, půjde tedy asi o nadbytečnost, dle písm. c) § 52, kdy náleží odstupné. Pokud byste nadále nemohla konat dosavadní práci pro zdr. důvody dle lék. posudku, šlo by o písm. e) - výpově´d bez odstupného.

    • 9. 10. 2011 10:45

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: výpověď a odstupné
      Ale pokud se jedná o zaměstnavatele, který zaměstnává postižené lidi, tak snad zdravotní hendikep byl od počátku a neměl přidělovat práci na kterou nevidí, tam snad zdravotní důvody byly od počátku, ne? Určitě by lékař neuvedl, že může vykonávat práci na kterou nevidí, aby se potom následně zjistilo, že pro zdravotní důvody tuto práci nemůže dělat a zaměstnavatel může z tohoto důvodu dát výpověď bez nároku na odstupné, nebo se mýlím?

    • 9. 10. 2011 11:07

      pája

      Re: výpověď a odstupné
      zase bychom dedukovali, protože je málo informací o zdr. stavu tazatelky, jak byla práce klasifikována lékařem při nástupu atd., schopnost ji vykonávat, u zdr. postižených by měla být uzavřena PS pouze na práce, které je schopen na základě stanoviska lékaře vykonávat.

    • 9. 10. 2011 11:10

      pája

      Re: výpověď a odstupné
      Navíc v e) je podmínkou, že zam-nec POZBYL DLOUHODOBĚ ZPŮSOBILOST, čili těžko takto posuzovat.

    • 9. 10. 2011 11:18

      Lucie47 (neregistrovaný) 89.102.186.---

      Re: výpověď a odstupné
      záleží, jak posoudí zam-tel org. změny- píšete, že
      >>>Vaše práce zanikne, půjde tedy asi o nadbytečnost,
      >>>dle
      >>>písm. c) § 52, kdy náleží odstupné. Pokud byste
      >>>nadále
      >>>nemohla konat dosavadní práci pro zdr. důvody dle
      >>>lék.
      >>>posudku, šlo by o písm. e) - výpově´d bez odstupného.
      >>
      >>Ale pokud se jedná o zaměstnavatele, který zaměstnává
      >>postižené lidi, tak snad zdravotní hendikep byl od
      >>počátku a neměl přidělovat práci na kterou nevidí,
      >>tam
      >>snad zdravotní důvody byly od počátku, ne? Určitě by
      >>lékař neuvedl, že může vykonávat práci na kterou
      >>nevidí,
      >>aby se potom následně zjistilo, že pro zdravotní
      >>důvody tuto práci nemůže dělat a zaměstnavatel může z
      >>tohoto důvodu dát výpověď bez nároku na odstupné, nebo
      >>se
      >>mýlím?
      >zase bychom dedukovali, protože je málo informací o
      >zdr. stavu tazatelky, jak byla práce klasifikována
      >lékařem při nástupu atd., schopnost ji vykonávat, u zdr.
      >postižených by měla být uzavřena PS pouze na práce,
      >které je schopen na základě stanoviska lékaře vykonávat.

      Já onu práci, na kterou nevidím, nikdy nedělala. Byla mi přidělována jiná, kterou dělat můžu, ale o tu asi přijdeme a zbude tam jen ta, kterou dělat nemůžu.
      Není moje chyba, že se můj zaměstnavatel snaží na zdravotně postižených rýžovat a shání práci, která dobře nese jemu, ale u které lidi trpí. Blbě vidím od narození a pro svou vlastní bezpečnost bych ho ani nechtěla přesvědčovat o tom, že budu mžourat osm hodin do lupy a doufat, že to nezkazím. To je přeci nesmysl.
      Při nástupu tam tahle práce nebyla. Za ty roky jsme dělali množství různých věcí, přičemž problémy mám až u téhle poslední, která tam asi zůstane jako jediná.

    • 9. 10. 2011 11:52

      pája

      Re: výpověď a odstupné
      >>zase bychom dedukovali, protože je málo informací o
      >>zdr. stavu tazatelky, jak byla práce klasifikována
      >>lékařem při nástupu atd., schopnost ji vykonávat, u
      >>zdr.
      >>postižených by měla být uzavřena PS pouze na práce,
      >>které je schopen na základě stanoviska lékaře
      >>vykonávat.
      >
      >Já onu práci, na kterou nevidím, nikdy nedělala. Byla
      >mi přidělována jiná, kterou dělat můžu, ale o tu asi
      >přijdeme a zbude tam jen ta, kterou dělat nemůžu.

      pokud máte tuto, co můžete, uvedenu v PS, tak by měl zam-tel respektovat ZP a změnu provést jen s Vaším souhlasem.Navíc by ji měl mít podloženou lék.posudkem, že můžete vykonávat jinou práci po změně.

      >Není moje chyba, že se můj zaměstnavatel snaží na
      >zdravotně postižených rýžovat a shání práci, která dobře
      >nese jemu, ale u které lidi trpí. Blbě vidím od
      >narození a pro svou vlastní bezpečnost bych ho ani nechtěla
      >přesvědčovat o tom, že budu mžourat osm hodin do lupy a
      >doufat, že to nezkazím. To je přeci nesmysl.
      >Při nástupu tam tahle práce nebyla. Za ty roky jsme
      >dělali množství různých věcí, přičemž problémy mám až u
      >téhle poslední, která tam asi zůstane jako jediná.
      Jestliže nebudete moci vykonávat práci podle ujednání v PS, tak top vidím na nadbytečnost a odstupné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).