Hlavní navigace

Odpisy-opravdu nikdo neví ???

  • (neregistrovaný) 90.177.96.---

    11. 10. 2011 10:10

    Dobrý den,

    prosím o kontrolu - dům, zařazen do 5. odpis.skupiny, zrychlené odpisování, v říjnu 2011 se prodává, v září provedeno technické zhodnocení - statické zajištění stávajících konstrukcí - zaúčtováno 042/321 a poté 021/042 - jde o technické zhodnocení (je účtováno správně ?).

    VC budovy=1.116.000
    odpis r. 2010 = 37.200, zůstatková cena = 1.078.800
    technické zhodnocení = 214.509,10 + 20 % DPH = 257.411
    zvýšená zůstatková cena = 1.078.800 + 214,509,10 = 1.293.309
    odpis r. 2011 = 2xzvýšená zůstatková cena/30 = 86.221
    uplatním 1/2 ročního odpisu z důvodu prodeje domu = 43.110,50 Kč

    Prosím o kontrolu, je to tak, dělám to poprvé, zákon jsem přečetla, ale přesto prosím zkušené o kontrolu - není mi hlavně jasné, zda když technické zhodnocení bylo dokončeno v 09/11, počítám odpis za celý rok (a uplatním 1/2) ? děkuji a přeji hezký den

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2011 11:17

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: odpisy-opravdu nikdo neví ???
      Výpočet máte spravně, odpis se vždy počítá za celý rok i kdyby byl "nákup" v prosinci. Já například při "vyřazení" neuplatňuji poloviční odpis, ale vše dávám do zůstatkové ceny. Daňově to vyjde nastejno a co si budem povídat i SW se s tím lépe vypořádá.
      Dovolím si přidat ještě 2 rady.
      Až budete příště pořizovat budovu, tak zvolte odpis rovnoměrný.
      Prostudujte si k prodeji i zákon o DPH konkrétně § 78, pravděpodobně budete muset "vracet" uplatněný odpočet.

    • 11. 10. 2011 11:39

      L. (neregistrovaný) 90.177.96.---

      Re: odpisy-opravdu nikdo neví ???
      děkuji moc :-) zrychlené odpisy nastavila daňová poradkyně, takže pokračuji v jejím odepisování, zákon o DPH ještě musím dostudovat, o tomto § vím, ale není mi to zcela jasné - dům jsme pořizovali samozřejmě bez DPH, poté jsme jej pronajímali plátcům DPH, takže jsme si uplatňovali DPH např. u elektřiny, plynu, pokud se něco kupovalo na drobné opravy atd. a nyní jsme jej tedy prodali, můžete mi prosím alespoň naznačit, jak to tedy s tím DPH bude ? Děkuji moc za trpělivost a přeji příjemný den

    • 11. 10. 2011 12:19

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: odpisy-opravdu nikdo neví ???
      Upřímně, nevím zda odpovím správně. Prodejem jste změnili "použití" budovy na osvobozený bez nároku na odpočet.Tudíž by jste dle mého názoru měli vrátit (neuplatňovat)celé DPH z provedého TZ, ale proberte se svým daňařem. On může být už i problém v onom uplatnění v září, to jste již asi o říjnovém prodeji věděli.

    • 11. 10. 2011 12:46

      L. (neregistrovaný) 90.177.96.---

      Re: odpisy-opravdu nikdo neví ???
      děkuji Vám moc, ještě to s daňařkou raději proberu. Hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).