Hlavní navigace

Účtování vnitropodnikové fa

• (neregistrovaný) 80.188.1.---

12. 10. 2011 8:13

Jsme závod, účtujeme samostatně a účetnictví se pak kompletuje na podniku.Potřebuji přeúčtovat na podnik několik paragonů vzniklých během dvou měsíců. chtěla jsem účtovat paragony přímo na nákl.účty a pak je hromadně účtovacím dopisem /vnitrofakturou/ přeúčtovat přes spojovací účet /tedy ponížit si N/, ale objevil se názor,že to není asi úplně správné, že by to bylo proti zákl. zásadám účetnictví průkaznost,věrnost atd., ze mám N a pak najednou si je dám pryč. Takze mě bylo razeno dávat N prímo na spojovací účet. Co myslíte, je účtování nejdříve do N na 5xx a pak přeúčtování v rámci jednoho roku přes spojovací účet proti nějakým zásadám. Ráda si rozšířím poznatky.Děkuji za reakce

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2011 8:58

jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

Re: Účtování vnitropodnikové fa
      To je opravdu jen otázka Vašeho "podniku". Pokud účtujete na 5xx a až na konci roku převádíte, tak zhoršujete HV Vašeho závodu, ale podnik jako celek má náklady v pořádku. Naopak , pokud budete účtovat přímo na spojovák, tak výsledky vašeho závodu jsou OK, ale podnik jako celek je zkreslený.
      Píšete, že se jedná o paragony, tak asi neni co řešit. Problém by nastal až s většími částkami.Vše je v rámci jednoho roku, takže neporušujete zákon o účetnictví, nicméně si myslím, že při účtování přes spojovák (jen větší částky) zkreslujete statistiku, výkazy pro banky....

• 12. 10. 2011 10:06

JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

Re: Účtování vnitropodnikové fa
      Souhlas. Jenom bych rád doplnil vlastní zkušenost. Není dobré míchat dohromady statutární účetnictví s vnitropodnikovými převody. Řešil jsem to tak, že veškeré primární doklady jsem účtoval bez jakéhokoliv ovlivnění vnitropodnikovými záležitostmi. Vnitropodnikové převody jsme pak realizovali přes vnitropodnikové účty třídy 8.

Taky je zapotřebí zvážit, jaký smysl vlastně vnitro převody mají a k čemu slouží - aby náklady na provedení těchto transakcí nepřevyšovaly jejich užitek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).