Hlavní navigace

Zaměstnání invalidy

• (neregistrovaný) 193.179.147.---

13. 10. 2011 20:12

Dobrý den,
    náš zaměstnanec byl rok nemocný a nyní mu byla uznána invalidita 2.stupně. Do stejné práce nastoupit nemůže jelikož by to zdravotně nezvládal. Nechali jsme si napsat posudek od lékaře, který potrvdil že nemůže pracovat v tak náročné práci a že může pracovat pouze v podstatně menším rozsahu. Přeřadili jsme zaměstnance na lehkou práci, ale i tak místo 8 hod může pracovat pouze dopoledne na 4,5hod. Víc nezvládá. Změnili jsme mu tedy pracovní smlouvu z důvodu zdravotního stavu na 4,5hod denně, ale teď si nejsme jisti, jak to bude s odvodem SP a ZP. Dočetla jsem se, že SP se odvádí pouze z vydělané částky, např. 5000 Kč, ale jak je to se ZP? Pokud je invalida 2.stupně, musí se dopočítávat do minim. mzdy? Myslím si, že ne, ale nejsme si jisti.
    Další dotaz je ohledně evidence - je potřeba jeho invaliditu někam hlásit? Zaslali jsme kód D na VZP, na sociálku jsem nic nehlásila, vždyť od nich mi přišla zpráva o uznání invalidity, tak by to tam snad měli mít, ne? Na prohlášení daně mu napíšu přiznání důchodu od, a při výpočtu výplaty mu uznám slevu na dani na invaliditu. Je to vše?

Ještě jsem se se zaměstnáváním invalidů nesetkala a nemám s tím žádné zkušenosti. Děkuji za pomoc a za cenné rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2011 6:13

jasná (neregistrovaný) 78.157.177.---

Re: zaměstnání invalidy
      Za důchodce všech typů je plátcem stát, takže ZP odvádíte z dosažené mzdy, nedopočítáváte do minima. Pokud by čerpal neplacené volno, tak za dny neplaceného volna ZP odvádět nemusíte. Musíte mít založenou kopii Rozhodnutí o přiznání důchodu a musí vám doložit, že důchod pobírá - pokud mu chodí důchod poštou, tak složenkou, pokud mu chodí na účet, tak mu potvrzení vystaví ČSSZ prostřednictvím OSSZ.

• 14. 10. 2011 8:01

Lenka F. (neregistrovaný) 90.180.49.---

My potřebujeme zaměstnan invalidu na DPČ, ale nemůžeme z něj dostat rozhodnutí o důchodu. Stačilo by nám potvrzení z pošty, že pobírá důchod? Na slevu z daní stejně nedosáhne, jedná se jen o odvod ZP.

• 14. 10. 2011 8:22

mzdová začátečnice (neregistrovaný) 193.179.147.---

Děkuji za odpověď. Ještě bych potřebovala poradit ohledně výpočtu ZP. Když mu byla uznána invalidita od 7.10. a do té doby byl nemocný, a od 7. začal pracovat na jiném místě (lehčí práce) - tak bych měla správně do 6. počítat postaru (dopočet do min.mzdy) a od 7. bych nemusela dopočítávat do minimální mzdy. Jenže do mzdového programu nemůžu lámat měsíc - nelze zadat že se půlka vypočítala tak a půlka jinak....Tak mám ještě celý říjen raději dopočítávat ZP do minimální?

• 14. 10. 2011 9:36

mas (neregistrovaný) 193.85.153.---

§35ba
      Poplatník může uplatnit snížení daně podle odstavce 1 písm. b) až f) o částku ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně splněny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).