Hlavní navigace

Doba určitá a zástup za rodičovskou

  • (neregistrovaný) 78.80.82.---

    17. 10. 2011 8:06

    Dobrý den,
    prosím vás, potřebuji poradit: přijali jsem paní Štěpánku na dobu určitou po dobu rodičovské dovolené paní X. Po pár měsících se uděla dohoda o změně prac. smlouvy a to, že prac. poměr je na dobu určitou do....(tedy už ne jako zástup za rodičovskou paní X). Jako zástup za paní X na rodičovské jsme přijali paní Boženku, které nyní měníme pracovní poměr na dobu neurčitou (paní X je stále ještě na rodičovské dovolené). Paní Štěpánce nyní končí doba určitá (už dva roky, takže buď doba neurčitá nebo konec) , vedoucí dobu neurčitou nechce, ale chce s ní udělat další dohodu a to, že pracovní poměr bude opět jako zástup za rodičovskou paní X (takže pracovní poměr na dobu určitou bude déle než dva roky). Je to možné? Neporušujeme tím zákoník práce? Všem za názory moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2011 8:21

      atreus

      Re: doba určitá a zástup za rodičovskou
      ZP § 39 (3) Ustanovení odstavce 2 se nevztahuje na případy, kdy dochází k pracovnímu poměru na dobu určitou
      b) z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance.

      Čili váš postup je v pořádku.

    • 17. 10. 2011 8:22

      jasná (neregistrovaný) 78.157.177.---

      Re: doba určitá a zástup za rodičovskou
      Je to dost neobvyklé, ale řekla bych, že to zákonu neodporuje. Zástup za nemoc (ve vašem případě rodičovská dovolená) se nezapočítává do sčítaného času pro dobu určitou, tak bych v sepsání smlouvy na zástup neviděla.

    • 17. 10. 2011 8:41

      PP (neregistrovaný) 78.80.82.---

      Re: doba určitá a zástup za rodičovskou
      moc děkuji, já jsem si taky myslela, že by to mohlo jít, je to takové trochu zašmodrchané s těmi častými změnami smlouvy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).