Hlavní navigace

Nákup HIM+další zdarma

  • (neregistrovaný) 80.188.167.---

    17. 10. 2011 11:58

    Na základě smlouvy nakupujeme zařízení za cca 150 tisíc, a dodavatel v rámci této smlouvy dodá i další dvě stejná zařízení zdarma. Mohu si dovolit podělit cenu 150tisíc třemi a zaevidovat 3 ks HIM v ceně 50tis. za jeden ? Nebo jak správně zaúčtovat a zaevidovat ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2011 14:20

      rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: Nákup HIM+další zdarma
      Je-li cena zařízení v konkrétní častce, pak i ve stejné vstupuje do HIM. V žádném případě nelze dělit a přiřazovat si cenu k bezúplatně nabytému majetku!

      Opatření čj. 281/89 759/2001, kterým se stanoví účtová osnova a postupy účtování pro podnikatele

      Čl. II Pořizování dlouhodobého majetku

      (5) Dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek nabytý bezúplatně (darováním) se vyúčtuje na vrub účtu účtové skupiny 04 - Pořízení dlouhodobého majetku a ve prospěch účtu 413 - Ostatní
      kapitálové fondy. ......
      ---------------------------

      §29 ZDP
      (1) Vstupní cenou hmotného majetku se rozumí

      e) při nabytí majetku zděděním nebo DAROVÁNÍM cena stanovená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí, s výjimkou majetku odpisovaného podle §30 ......

    • 19. 10. 2011 11:36

      Crt (neregistrovaný) 80.188.167.---

      Re: Nákup HIM+další zdarma
      Dar bude poskytnut v souvislosti s podnikáním, bude využit ve výrobním procesu...nemělo by se v tomto případě k tomu přistupovat jako k nepeněžnímu příjmu, který bude součástí základu daně z příjmů ? Tudíž o cenu darovaných předmětů (cena je dána cenou za ten nakupovaný kus) zvednou základ daně z příjmů ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).