Hlavní navigace

Koupě na splátky

  • (neregistrovaný) 213.155.250.---

    17. 10. 2011 12:52

    Dobrý den, prosím o radu. Společnost-plátce DPH kupuje na 5 splátek přístroj od FO-plátce DPH za dohodnutou cenu 60 tis. Kč + DPH (splátky budou bez navýšení). Vlastnické právo přejde na společnost až po zaplacení celé kupní ceny, tj. po úhradě poslední splátky. DUZP bude tedy až datum úhrady poslední splátky dle § 13 odst. 1 ZDPH? Jak bude vypadat faktura od FO, kdy ji FO vystaví a kdy odvede DPH? Má FO vystavovat daňový doklad ke každé přijaté platbě dle § 26 odst. 2 ZDPH a k tomu datu přiznat daň na výstupu, nebo nemusí a daň přizná na základě vystavené faktury najednou až po úhradě poslední splátky? A jak nejlépe uvést kupní cenu a splátky do smlouvy, včetně DPH nebo bez DPH?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2011 13:59

      Ala 83 (neregistrovaný) 90.181.136.---

      Re: koupě na splátky
      je zrejme ze po posledni splatce prejde zbozi do vašeho majetku (povinnost nabýt tento majetek). tudiz se nejedna o pronajem,ale o typicke splatky. On to musi odvest jednou častkou pri predani veci vam, a vy si uplatnite DPH ihned kdyz vam vec preda a zaroven vam da dan.doklad. to ze to pak platite v 5 splatkach uz je jen uhrada teto faktury.
      jedna se o par.13 odst.3d zakona o DPH.

    • 17. 10. 2011 14:28

      Vítek (neregistrovaný) 213.155.250.---

      Re: koupě na splátky
      Takze se nemůže jednat o smlouvu kupní, nýbrž smlouvu o nájmu movité věci? Chceme sepsat kupní smlouvu, ale v § 13 odst. 3 písm. d) ZDPH se hovoří o najatém zboží.

    • 17. 10. 2011 16:33

      Ala 83 (neregistrovaný) 90.181.136.---

      Re: koupě na splátky
      Pokud si nechcete ihned uplatnit DPH a prodavajicí ihned odvest DPH pri predani veci,viz.jak píšu výše, nesmí být ze smlouvy zřejmé že máte povinnost nabýt onu vec po tech splatkách,
      ale ze jste oprávnen nabýt najatou vec. nevim zda vam to dobre vysvetluji.
      pak budete uplatnovat DPH ze splatek.

    • 18. 10. 2011 8:16

      Vítek (neregistrovaný) 213.155.250.---

      Re: koupě na splátky
      Mnohokrát děkuji, pochopil jsem, že princip je stejný jako u finančního leasingu. FO-prodávající tedy vystaví daňový doklad na částku 60 tis. Kč + 20 % DPH, DUZP = datum dodání věci, datem splatnosti bude datum splatnosti poslední splátky. V kupní smlouvě bude uvedena kupní cena 60 tis. Kč + 20 % DPH, která bude zaplacena následovně:
      1. splátka ve výši 14.400,- Kč splatná nejpozději do .....
      2. splátka ve výši 14.400,- kč splatná nejpozději do .....
      ...

    • 18. 10. 2011 9:53

      rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: koupě na splátky
      >>Pokud si nechcete ihned uplatnit DPH a prodavajicí
      >>ihned odvest DPH pri predani veci,viz.jak píšu výše,
      >>nesmí být ze smlouvy zřejmé že máte povinnost nabýt
      >>onu
      >>vec po tech splatkách,
      >>ale ze jste oprávnen nabýt najatou vec. nevim zda vam
      >>to dobre vysvetluji.
      >>pak budete uplatnovat DPH ze splatek.
      >
      >Mnohokrát děkuji, pochopil jsem, že princip je stejný
      >jako u finančního leasingu.

      Ani náhodou. Finanční leasing má své zákonitosti, které ovlivňují daňovou uznatelnost ( např. minimální dobu trvání, výši odkupní ceny, ...)

      FO-prodávající tedy vystaví daňový doklad na částku 60 tis. Kč + 20 % DPH
      Ano

      DUZP = datum dodání věci,
      Ano

      datem splatnosti bude datum splatnosti poslední splátky.

      Ne. Data splatnosti budou dle rozpisu jednotlivých splátek, tedy např. spl. k 5.10.2011
      5.11.2011
      5.12.2011 atd.

      V kupní smlouvě bude uvedena kupní cena 60 tis. Kč + 20 % DPH, která bude zaplacena
      >následovně:
      >1. splátka ve výši 14.400,- Kč splatná nejpozději do
      >.....
      >2. splátka ve výši 14.400,- kč splatná nejpozději do
      >.....

      Může být. Nedoporučuji však ponechávat splatnost jako nejpozději do.... Při nedodržení platebního kalendáře je vždy lepší mít konkrétní datum splatnosti, od nějž se pak odvíjejí smluvní úroky z prodlení, popř. smluvní pokuty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).