Hlavní navigace

Osobní účet - živnostník?

  • (neregistrovaný) 94.112.169.---

    17. 10. 2011 13:08

    Jsem živnostník.
    Jelikož mám podnikatelský účet v KB, kde hradím každý měsíc nehorázné poplatky. Z tohoto účtu hradím cca 4 platby a objevuje se mi tam cca 3 zdanit. příjmy měsíčně. Z toho důvodu mně napadlo, co se stane, když si zřídím pouze osobní účet, protože poplatky jsou markantně nižší (nikoli podnikatelský) a pouze shora uvedené pohyby budou na tomto účtu. K DAP dokladuji pouze zdant. příjmy, protože v DAP počítám výdaje procentem. Prosím o vaše názory - brání mi něco, abych to tak provedl. Díky.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2011 13:28

      m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

      Re: Osobní účet - živnostník?
      To vám řeknou v KB. Co takhle změnit banku?

    • 17. 10. 2011 13:33

      Ala 83 (neregistrovaný) 90.181.136.---

      Re: Osobní účet - živnostník?
      zákon vám nenařizuje mít podnikatelský učet! a v dnešní dobe ho uz skoro nikdo nemá protoze práve banky maji vysoke poplatky.
      zakladejte si pak osobni učty, aby jste mel platby podlozene,učtovani pak neni pres banku (v softwaru)ale pres pokladnu. ja si ji nazyvam i ze to je napr. BV-KB10/11. abych vedela kde jsem k tomu vydeji,prijmu prišal ze to je vazano na banku.

      jediné proč jsou podnik.učty je,ze si pak muzete uplatnit bank.poplatky. coz je v dnešni dobe vysmech,jelikoz jsou popl.vyšši nez dan.uspora.

    • 17. 10. 2011 13:53

      Helas (neregistrovaný) 193.179.131.---

      Re: Osobní účet - živnostník?
      Můžete mít osobní účet a děláte vše přes pokadu jak tady již bylo napsáno. Ale možná lepší bude když změníte banku, která je úplně bez poplatku i u podnikatelských účtů.

    • 17. 10. 2011 14:23

      Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

      Re: Osobní účet - živnostník?
      Když jsem přišla do banky,že chci zrušit účet, jejich první reakce byla, že by mi teda jako snížili poplatky :)

    • 17. 10. 2011 14:59

      Vladimír 2

      Re: Osobní účet - živnostník?
      *****************************************
      A proč takové kovbojky - účtování přes pokladnu když
      finance došly/odešly na/z účet (i "nepodnikatelský")

      V §127/1/e Daň. řádu je jasně uvedeno:
      (1) V přihlášce k registraci je daňový subjekt povinen uvést
      e) čísla všech svých účtů u poskytovatelů platebních služeb, jakož i u poskytovatelů platebních služeb v zahraničí, pokud jsou užívány v souvislosti s činností, která je zdrojem příjmů, které jsou předmětem daně, nebo jejíž výsledky jsou předmětem daně,
      § 128
      (1) Dojde-li ke změně údajů, které je povinen daňový subjekt uvádět při registraci, a to včetně zániku jeho daňové povinnosti u některé z daní, je povinen tuto změnu oznámit správci daně do 15 dnů ode dne, kdy nastala, popřípadě požádat o zrušení registrace, jsou-li pro to dány důvody.

    • 18. 10. 2011 9:16

      graver

      Re: Osobní účet - živnostník?
      Kdysi jsme to tu dost důkladně rozebírali. Zákon vám podnikatelský účet nenařizuje (a fakticky nic takového neexistuje - je to jen výmysl finančních ústavů, aby mohly podnikatele odlišit a zkásnout).
      Problémy tam byly následující:

      1. Smluvní podmínky banky - u osobních účtů se většinou uvádí, že nesmí být použity k podnikání. Jaká je pravděpodobnost, že by se na tom banka chtěla točit, nechci predikovat.
      2. Úroky: na osobních účtech se kreditní úroky daní u zdroje (před připsáním), ale vy byste o nich měl účtovat a danit je sám. Stejně tak debetní úroky (z kontokorentu) - někdo by je třeba chtěl mít v nákladech. To samé s poplatky - pokud jsou např. paušální, těžko rozlišit, co patří k podnikání.

      1. bych já osobně neřešil, 2. - pokud nechcete uplatnit náklady, tak snad někdo poradí, jak s těmi kreditními úroky.

    • 18. 10. 2011 9:19

      graver

      Re: Osobní účet - živnostník?
      Tím jsem chtěl říct, že na osobních účtech se úroky daní automaticky a nemůžete to změnit, zatímco na podnikatelských se nedaní vůbec a taky to nemůžete změnit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).