Hlavní navigace

Platový resp. mzdový výměr

• (neregistrovaný) 78.80.214.---

18. 10. 2011 10:39

Koukala jsem do historie a pak do ZP. A nějak jsem mimo :-)
    Jsme v podniaktelské sféře, alde máme platový výměr. A dle ZP máme mít mzdu, tedy mzdový výměr. Pro platnost název má vliv?
    Myslím tím, nenašla jsem tam nikde jak se píše v historii, že zaměstnavatel může změnit bez souhlasu zaměstnance platový výměr, když je tam napsáno v §113, že to musí písemně oznámit.
    Když by měl název "platový výměr" v podniaktelské sféře vliv, tak je to celé nesmysl, protože by se neměl podle čeho zadat.
    Když by šlo do tuhého, tak když by měl z-nec snížený výměr bez písemného oznámení, ale dostal nakonec někdy i prémie, tak to se přičítá k hrubému, takže by si neměl na co štěžovat?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2011 10:58

atreus

Re: Platový resp. mzdový výměr
      >Koukala jsem do historie a pak do ZP. A nějak jsem
      >mimo :-)
      >Jsme v podniaktelské sféře, alde máme platový výměr. A
      >dle ZP máme mít mzdu, tedy mzdový výměr. Pro platnost
      >název má vliv?
      Prostě u vás nemohou zaměstnanci dostávat plat, nýbrž mzdu. Proto mzdový výměr.
      (Domnívám se, že chybné označení nemá vliv na platnost)

>Myslím tím, nenašla jsem tam nikde jak se píše v
      >historii, že zaměstnavatel může změnit bez souhlasu
      >zaměstnance platový výměr, když je tam napsáno v §113, že to
      >musí písemně oznámit.
      § 113 odst. 4 - ano, mzdový výměr
      obdobně § 136 pro platový výměr

>Když by šlo do tuhého, tak když by měl z-nec snížený
      >výměr bez písemného oznámení, ale dostal nakonec někdy
      >i prémie, tak to se přičítá k hrubému, takže by si
      >neměl na co stěžovat?
      Není mi zcela jasné, o co vám jde. Ptáte se jako zaměstnavatel nebo zaměstnanec?
      Zaměstnanec přece musí přece předem vědět, kolik peněz za práci dostane. Proto se nesmí mzdový ani platový výměr měnit zpětně.
      Ve mzdovém výměru je uvedena jeho tarifní mzda (zaručená mzda) a např. údaj o možné výšce prémií (nezaručená mzda) - s tím, že musí být pravidla pro stanovení výše prémií.
      Tedy mu nesmíte zpětně snížit jeho mzdu uvedenou ve mzdovém výměru.

• 18. 10. 2011 12:34

Jana115 (neregistrovaný) 78.80.214.---

Re: Platový resp. mzdový výměr
      Ptám se jako zaměstnavatel, kde dřívější z-nec prý odešel z důvodu nedoručení výměru a tedy že snížení je neplatné. Přišla jsem až 3/4 roku po odchodu tohoto z-nce, ale není to stále dořešené. Já si celou dobu myslela, že z-nec je v právu, ale v historii příspěvků o výměru jsem našla, že z-vatel může výměr změnit i když z-nec nesouhlasí. Plete mě to

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).