Hlavní navigace

Hrubé porušení pracovní kázně

  • (neregistrovaný) 85.239.224.---

    19. 10. 2011 15:58

    DObrý den, chtělbych se zeptat,jestli to co popíšu je hrubé porušení pracovní kázně.....
    Podal jsem výpověď z prac.poměru, tu mi zaměstnavatel podepsal. Asi se mu to rozleželo v hlavě a hledá způsob jak mě vyhodit dřív, než vyprší výpověďní doba. Vrátil jsem zaměstnavateli notebook bez žádných dat, smazal emaily a vyprázdnil sms atelefonní čísla v mobilu. Ani na telefon,ani na notebook jsem při nástupu do zaměstnání nedostal předávací protokol.
    Může mě vyhodit za hrubé porušení pracovní kázně, že jsem mu v pc nenechal žádné informace, které jsem si dopc ukládal?
    Díky

    Jirka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 10. 2011 16:16

      pája

      Re: Hrubé porušení pracovní kázně
      píšete trochu laicky, ale to nevadí. Jste ve výpovědní lhůtě, čili pracujete podle pokynů nadřízeného až do jejího konce.
      Pokud jste písemně nebyl zavázán při převzetí PC a mobilu o způsobu používání, ukládání dat a zejména povinnosti tato data při ukončení PP nebo předání věcí ponechat, tak jste se podle mne ničeho nedopustil a máte-li na mysli, že by zam-tel okamžitě pro toto mohl zrušit s Vámi PP dřív, než uběhne výp.lhůta, tak se nebojte, na to nemá důvod a neobstál by.

    • 19. 10. 2011 19:37

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: Hrubé porušení pracovní kázně
      Ještě doplním, že pokud by se o to přece jenom pokusil a chtěl by vám zrušit pracovní poměr (výpověď by neměla smysl z časových důvodů), tak byste musel ihned reagovat přesně podle zákoníku práce.
      Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
      § 69
      (1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada podle věty první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.

      2) Rozvázal-li zaměstnavatel pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnanec neoznámí, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával, platí, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne písemně jinak, že jeho pracovní poměr skončil dohodou,
      a) byla-li dána neplatná výpověď, uplynutím výpovědní doby,
      b) byl-li pracovní poměr neplatně zrušen okamžitě nebo ve zkušební době, dnem, kdy měl pracovní poměr tímto zrušením skončit; v těchto případech má zaměstnanec právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu výpovědní doby.

      § 72
      Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

    • 22. 10. 2011 13:45

      JirkaJirka (neregistrovaný) 85.239.224.---

      Re: Hrubé porušení pracovní kázně
      (výpověď by
      >neměla smysl z časových důvodů), tak byste musel ihned
      >reagovat přesně podle zákoníku práce.
      >Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
      >§ 69
      >(1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď
      >nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní
      >poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li
      >zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně,
      >že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní
      >poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen
      >poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada podle věty
      >první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode
      >dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším
      >zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní
      >pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení
      >pracovního poměru. neplatná výpověď, uplynutím výpovědní
      >doby
      ..................

      Dobrý den,

      děkuji za informace. Ještě se omlouvám za strohé popsání situace, ale pochopil jste to správně.
      Zaměstnavatel mi nyní vyhrožuje "neoprávněným odcizením" firemních dat. Myslí tím informace, které jsem v průběhu zaměstnání sám získal nebo vytvořil.
      Při odchodu ze zaměstnání jsem smazal svoji emailovou schránku a svoje data. Aby si někdo po mně nečetl co jsem ským řešil.
      Nic jsem z firmy neodnesl.
      V pracovní smlouvě nemám žádnou položku týkající se práce s informacemi a uchovávání dat. Nikdy jsem ani nebyl poučen o způsobu nakládání s daty(průběžné mazání emailů, atd...)
      Vrátil jsem prostě prázdný počítač a telefon ve stavu, v jakém jsem ho dostal.
      Myslíte, že se mám něčeho obávat?

      Děkuji za odpověď.

      Jirka

    • 22. 10. 2011 14:19

      pája

      Re: Hrubé porušení pracovní kázně
      >Dobrý den,
      >
      >děkuji za informace. Ještě se omlouvám za strohé
      >popsání situace, ale pochopil jste to správně.
      >Zaměstnavatel mi nyní vyhrožuje "neoprávněným
      >odcizením" firemních dat. Myslí tím informace, které jsem v
      >průběhu zaměstnání sám získal nebo vytvořil.

      nic jste neodcizil, co a jak byc Vám chtěl prokazovat?

      >Při odchodu ze zaměstnání jsem smazal svoji emailovou
      >schránku a svoje data. Aby si někdo po mně nečetl co
      >jsem ským řešil.
      >Nic jsem z firmy neodnesl.
      >V pracovní smlouvě nemám žádnou položku týkající se
      >práce s informacemi a uchovávání dat. Nikdy jsem ani
      >nebyl poučen o způsobu nakládání s daty(průběžné mazání
      >emailů, atd...)

      to je problém zam-tele, že tak neučinil, v rozumných firmách je to to první, co učiní, než pustí zam-ce do nějaké práce s IT.

      >Vrátil jsem prostě prázdný počítač a telefon ve stavu,
      >v jakém jsem ho dostal.
      >Myslíte, že se mám něčeho obávat?
      >
      nevidímnic, co byc mohl proti Vám uplatnit, myslím, že jen kalí vodu a zkouší, co si necháte líbit.
      >Děkuji za odpověď.
      >
      >Jirka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).