Hlavní navigace

Dodat.dan.přizn.kvůli insolvenci?nikdo

  • (neregistrovaný)

    20. 10. 2011 12:20

    Dobrý den,

    je možné vytvořit opravné daňové přiznání, kvůli insolvenci?
    Máme odběratele v insolv. řízení do kterého jsme se přihlásili v roce 2010, je to dohromady 180tis, ale nebyli na tuto částku udělány v roce 2010 opravné položky ve výši 100%. Dle zákona se musí udělat udělat opravné položky ve výši 100% v roce přihlášení do konkurzu a po skončení konkurzu se mohou tyto faktury 100% daňově odepstat. Když jsme toto neudělali, můžeme sice postupovat podle §8a, kdy si odepíšeme daňově ale jen 20%. Radil jsem se z několika daňovými poradci, ale každý mi trvrdí něco jiného. Jeden říká, že pokud jsme to prošvihli v roce 2010 (ty opravné položky)´nemáme nárok na opravné daňové přiznání a máme postupovat podle §8a, druhý tvrdí, že pohledávky můžeme odepsat daňově po skončení konkurzu i bez opravných položek... Máte s tím někdo prosím zkušenosti?
    Díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 10. 2011 16:31

      rr (neregistrovaný)

      Re: Dodat.dan.přizn.kvůli insolvenci?nik
      Máme odběratele v insolv. řízení do kterého jsme se
      přihlásili v roce 2010, je to dohromady 180tis, ale
      nebyli na tuto částku udělány v roce 2010 opravné položky
      >ve výši 100%. ....

      >druhý tvrdí, že pohledávky můžeme odepsat daňově po
      >skončení konkurzu i bez opravných položek... Máte s tím
      >někdo prosím zkušenosti?
      >Díky

      Ano, má pravdu. Níže uvedené příklady jsou dokonce ještě v horším postavení

      Odpis pohledávek od roku 2011 v příkladech – 1. část
      23.9.2011, Zdroj: Verlag Dashöfer

      Bezpodmínečně nutnou podmínkou pro daňový odpis pohledávky podle § 24 odst. 2 písm. y) zákona o daních z příjmů NENÍ možnost tvořit k nim daňové opravné položky. Co to v praxi znamená, ukážeme na následujících příkladech.

      Příklad 1
      Poplatník eviduje pohledávku za dodávku svého zboží. Splatnost pohledávky nastala 31. 1. 2010, její výše je 320 000 Kč. Dne 10. 9. 2011 bylo ukončeno insolvenční řízení po splnění rozvrhového usnesení. Poplatník pohledávku do insolvenčního řízení nepřihlásil a neměl k ní vytvořenou daňovou opravnou položku. Nejde o pohledávku za spojenou osobou.

      Ve zdaňovacím období 2011 bude odpis pohledávky daňově uznatelným v plné výši, přestože nebylo možné tvořit daňové opravné položky podle zákona o rezervách. V roce 2010 by šlo o odpis daňově neuznatelný.

      Příklad 2
      Poplatník eviduje pohledávku za dodávku svého zboží. Splatnost pohledávky nastala 31. 1. 2005, její výše je 120 000 Kč. Dne 10. 9. 2011 bylo ukončeno insolvenční řízení po splnění rozvrhového usnesení. Poplatník pohledávku do insolvenčního řízení nepřihlásil a neměl k ní vytvořenou daňovou opravnou položku, neboť šlo o pohledávku promlčenou. Nejde o pohledávku za spojenou osobou.

      Ve zdaňovacím období 2011 bude odpis pohledávky daňově
      uznatelným v plné výši, přestože jde o promlčenou pohledávku, kterou nebylo možné tvořit daňové opravné položky podle zákona o rezervách. V roce 2010 by šlo o odpis daňově neuznatelný.

    • 20. 10. 2011 16:45

      Leni12 (neregistrovaný)

      Re: Dodat.dan.přizn.kvůli insolvenci?nik
      Dobrý den,
      děkuji. Ale teď jsem už z toho uplně zmatená. to ale zase uplně popírá Zákon o rezervách. V §8 o opravných položkách se píše, že pokud byla podána přihláška (což z naší strany byla), tak by se měla v účetnictví opravná položka vytvořit ve výši 100% v době podání přihlášky (tj. u nás je to rok 2010), a kdo to tak neučinil, tak postupovat podle 8a tudíž OP v roce 2011 20% a po skončení konkurzu 20% daňově a 80% nedaňově.
      Nebo jsme tedy udělali chybu, že jsme podali přihlášku a kdybychom jí nepodali, tak si můžeme při ukončení konkurzu odepsat celou pohledávku daňově?
      Já už jsem z toho uplný jelen. Můžete mi prosím přiblížit Váš zdroj, kde jste čerpal? Ještě jednou děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).