Hlavní navigace

Prodej sro - jak vyplatit hodnotu firmy

 • (neregistrovaný) 213.192.7.---

  21. 10. 2011 6:00

  dobrý den,

  sro s jedinym spolecnikem a jednatelem prodává sro. Potřebuji se ujistit, že chápu následující kroky správně.

  -hodnota firmy se určí součtem aktiv k mimořádné závěrce ke dni prodeje

  -podíl společníka se vyplatí a vloží nový na základě smlouvy o prodeje firmy - nedaní se

  -prodávající společník si vyplacenou cenu (soucet aktiv minus podíl spolecnika plus odstupne) firmy zdaní ve svém DapFO podle par.10 odst c . Spolecnost sro si tuto castku da celou do nakladu.

  je to tak nebo jsem to pochopila blbe? ate nekdo znalosti nebo zkusenosti?

  díky moc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 10. 2011 13:39

   JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

   Re: prodej sro - jak vyplatit hodnotu fi
   Věc se má asi tak, že :

   Prodává-li společník společníkovi, účetnictví firmy se to vůbec nedotkne. Pokud jste v s.r.o. účetní, máte zbytečné starosti.

   Prodávající a kupující se na ceně dohodnou. Aby měli nějakou výchozí částku, spočítají si nebo raději nechají spočítat tržní hodnotu firmy. Na to existuje několik metod, jejichž největší charakteristickou vlastností je, že poskytují různé výsledky.

   Až se dohodnou, prodávající ve svém daňovém přiznání zdaní příjem z kapitálového majetku, kde si může odečíst náklady, které vynaložil na získání tohoto příjmu. Pokud byl majitelem firmy více než 5 let, je od daně osvobozen.

   Ještě existuje pojem účetní hodnota firmy, což je součet všech aktiv po odečtení cizích zdrojů - tedy vlastní jmění. Potíž účetní hodnoty je v tom, že v aktiva v rozvaze neobsahují veškerý majetek firmy, stejně tak cizí zdroje v pasivech nemusí obsahovat veškeré závazky.

   Pokud bude prodávané s.r.o. mít větší hodnotu a kupující bude mazaný, založí si jiné s.r.o. a teprve to koupí vaši s.r.o. Cílem celé operace bude to, že kupní cenu zaplatí kupovaná firma a kupodivu je to legální. Pak už to Výs jako účetní týkat bude.

  • 23. 10. 2011 20:18

   RK (neregistrovaný) 85.160.2.---

   Re: prodej sro - jak vyplatit hodnotu fi
   ...........................................................
   Nákup obchodního podílu sro jinou obchodní společností bude mít stejný režim - finanční vyrovnání bude mezi původním společníkem a obchodní společností, která podíl koupila. Není to nic neobvyklého (holding). Nákup obchodního podílu se bude účtovat ve společnosti (v účetnictví nového vlastníka) jako finanční investice /100% podíl na účtu 061/. Ve vaší původní společností se nic neúčtuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).