Hlavní navigace

Opravný daňový doklad

• (neregistrovaný) 86.49.89.---

21. 10. 2011 13:42

Dobrý den, prosím o radu s tímto problémem:

Přijali jsme fakturu na 9000+1800 DPH. Jednatel, který má evidenci zakázek si nevšiml, že zakázka měla být na částku 7500+1500 DPH a předal mi tuto fa k zaúčtování. (6/2011). Následně v říjnu jsme tuto fa zaplatili, ale pouze v částce 9000 Kč (správně dle zakázky) Firma volala proč jsme jim zaslali málo, vše se vysětlilo, za chybu se omluvili s tím, že pošlou opravný doklad. Přišla mi ale jen opravená původní faktura s datem 6/2011 na správnou částku. Telefonicky jsem chtěla opravný daňový doklad, paní opět se za vše omluvila a slíbila, že pošle. Ovšem se nic neděje. Co teď? S dokladem, který mám, bych musela dělat dodatečné DPH za červen, s následným penálem. To se nám nechce. Měla bych DPH vrátit v 10/2011 (měsíc, kdy jsme se dozvěděla) bez ohledu na to, kdy dostanu doklad nebo zda ho vůbec dostanu?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 10. 2011 14:09

jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

Re: opravný daňový doklad
      Pokud to budeme brát dle skutečnosti, tak se dodatečnému nevyhnete (popsaná oprava je dle §43) . Váš nárok za červen, ať už bylo na faktuře cokoliv je dle §73/6 1500 Kč.
      Jediná možnost jak se dod. vyhnout je "poskytnutí slevy §42b".

• 21. 10. 2011 14:21

NV (neregistrovaný) 86.49.89.---

děkuji, moc jste mě nepotěšila. Mám platit za to, že někdo udělal primárně chybu a já správně uplatnila dle dokladu? Chápala bych špatnou sazbu daně. Mám vědět, jaká sazba se na danou službu má uplatnit. Je fakt, že chyba je i na naší straně, měli bychom provádět lepší kontrolu. Asi holt jo. :-(

• 21. 10. 2011 14:26

Bohužel - stát z nás udělal dráby a znemožňuje kde co, kontrolní povinnost za správně odvedenou daň převadí na nás. Dnes Vám neuznájí fakturu bez DIČ a zítra dají do zákona, že odběratel se musí psát VELKYM písmem, jinak je doklad nepoužitelný.
      Pěkný víkend a třeba se na té slevě domluvíte

• 21. 10. 2011 14:39

no víte, ona ta sleva by byla dost kostrbatá. Každou zakázku máme podloženou smlouvou o přepravě věci (jsme speditérská společnost), kde je právě uvedená ta správná částka. Znamenalo by to předělávat tu smlouvu a to nevím, zda se nám do toho bude chtít takhle jít. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlužné tři stovky od června, penále asi uneseme. Nechám to na jednateli, jak moc to bude chtít řešit. Na druhou stranu, alespoň jednatel bude vědět, že než mi doklady předá k zaúčtování, musí je mít opravdu zkontrolované. Pak se to prostě nemůže stát. mOC vÁM DĚKUJI

• 21. 10. 2011 14:39

rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

V tomto případě nejdo o opravu podle § 43 Oprava výše daně v jiných případech
      Jinými případy se myslí opravy, kdy se neopravuje základ daně a související daň (situace vyjmenované v § 42 odst. 1 ZDPH), ale pouze daň.
      Tedy spletli jsme se v sazbě či osvobození. Vy budete postupovat dle § 42 Oprava základu daně a oprava výše daně

• 21. 10. 2011 14:55

>>>>> no tak Vám pěkně děkuju (míněno v legraci). Je pravda, že jsem byla na začátku roku na školení na DPH a v zápiscích jsem objevila u paragrafu 43-opravy chyb -jako příklad byla uvedená špatná sazba daně. O základu nic psáno nemám. Ale je fakt, že se u nás DBP moc nevedou, takže jsem nedávala asi tak úplně pozor a je fakt že paragrafy 42 a 43 čtu pořád dokola a není mi to úplně jasné. Par 43, píše se jen o opravě daně, nikoli základu. Ale v par.42 se moc nemohu najít- jediné možné je písmeno b) ale tam mi nesedí ten konec věty, "ke kterému dojde po dni uskutečnění ZP". Tomu trošku nerozumím...je to tak, že když někdo něco zvorá, dochází ke snížení základu daně po dni ZP. :-) Mohli by to psát jasněji i pro tupce, jako jsem já. Tak jak? Někdo třetí by nebyl? :-)

• 21. 10. 2011 15:23

rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

Takže zjednodušeně:

Zaúčtujete a snížíte dříve uplatněný odpočet až v měsíci obdržení dokladu. Dostanete-li jej v listopadu, bude v DP za listopad.
      Tedy žádné dodatečné přiznání.

Stačí takto? A nepodceňujte se, tupci jsou ti, kteří ty zákony takto hloupě a nepochopitelně konstruují.

• 21. 10. 2011 15:38

děkuji, jenže já nevím, zda z nich ten opravný doklad dostanu. Zatím nedorazil a urgence nefunguje.

Dále tu mám v těch poznámkách k par.42
      "pokud se daň snižuje (můj případ) dodavatel provede opravu dle data doručení odběrateli. Odběratel provede snížení v den, kdy se o snížení dozvěděl (u nás říjen)-dále tu mám pěknou větu: "má se argumentovat, že jsme se o snížení dozvěděli v den doručení :-) což mi přijde dost logické, ještě si někde zapisovat, kdy jsem se o snížení dozvěděla. No tak už se mi i snad rozvěcuje, teď ale ještě poraďte, co když mi postě ten doklad nepošlou. Snížím sama bez dokladu? Mám zatím v ruce jen ten, kde původní doklad přepsali na jinou částku.

• 24. 10. 2011 15:10

Ujistěte se dle kterého § bude oprava. Je docela možné, že opravný doklad nemáte také z tohoto důvodu "V případě, kdy plátce uplatnil a přiznal chybně daň a tím zvýšil daň na výstupu nebo svoji daňovou povinnost, má možnost provést opravu základu daně a výše daně podle § 43 zákona o DPH, nikoli povinnost."
      http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/DANE_DPH_01042011_Oprava_zakladu_dane_a_vyse_dane_v_jinych_pripadech_prgf_42-43_verze01-03052011.pdf

• 24. 10. 2011 22:30

AnO, plátce chybně přiznal daň a zvýšil tím svojí povinnost. (důvodem není ani špatná sazba daně, ani špatný výpočet-důvodem je špatně stanovený základ, který neodpovídá smlouvě). Dnes ale přišel opravný doklad, bohužel neobsahuje vše co by měl. Není tam důvod opravy. Díky moc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).