Hlavní navigace

Opravný daňový doklad

  • (neregistrovaný) 78.80.92.---

    26. 10. 2011 8:53

    Máme zákazníka(běžný občan, neplátce DPH, konečný spotřebitel), který si u nás objednal zboží přes internet. Toto zboží však nepřevzal a nám se vrátilo zpět. Na základě toho jsme vystavili opravný daňový doklad k původní faktuře. Snížení DPH na výstupu mohu uplatit až k datumu, kdy zákazník tento ODD obdržel a podepsal? Jak ale postupovat v případě, že zákazník nám ODD podepsaný nevrátí? Máme možnost tento ODD ještě nějak uplatnit?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2011 10:16

      kamila123 (neregistrovaný) 217.112.165.---

      Re: opravný daňový doklad
      1) Pokud vám fakturu za zboží uhradil, tak opravdu musíte vystavit opravný daňový doklad a čekat na jeho potvrzení.

      2) Jiný případ nastává pokud jste posílali na dobírku. Protože tady zdanitelné plnění vůbec nenastalo. To je až zaplacením dobírky.
      Tímto se ale většina firem neřídí a vystavuje daňový doklad se zdanitelným plněním dnem odeslání zboží.
      Na vrácené zboží bych tedy nevystavila opravný daňový doklad, ale rovnou bych ho stornovala a přiložila lísteček od pošty (myslím, že pošta vám vrací za nedoručenou dobírku 35Kč), kde je dokladováno, že zboží bylo vráceno.

      Myslím, že tady už někde v historii to bylo probíráno, zkuste se podívat.

    • 26. 10. 2011 11:14

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

      Re: opravný daňový doklad
      Potvrzení o obdržení opravného dokladu potřebujete jen od osoby povinné k dani, právnické osoby, která není založena nebo zřízena za účelem podnikání, nebo od osoby identifikované k dani - vizte § 42/3/b) ZDPH. Běžný občan neplátce DPH není ani jednou z výše uvedených osob, takže jste ani neměli povinnost vystavit mu daňový doklad. Stačí, když si provedete opravu v evidenci pro daňové účely (§ 42/2 ZDPH poslední věta).

    • 26. 10. 2011 12:17

      PJ (neregistrovaný) 78.80.92.---

      Re: opravný daňový doklad
      Fakturu jsme vystavili a zboží nám bylo vráceno minulý měsíc. Faktura je již zaúčtovaná. Ten ODD jsme vystavili tento měsíc. Jak tedy prakticky provést opravu v evidenci?
      Děkuji

    • 26. 10. 2011 17:14

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

      Re: opravný daňový doklad
      ODD jste vystavili bez data zdanitelného plnění s tím, že vyčkáte na vrácení potvrzeného ODD od zákazníka. Pokud do konce měsíce nevrátí, tak bych na ODD doplnila jako den zdanitelného plnění den vystavení ODD, odvolávku na § 42/3/b) ZDPH a postupovala bych stejně, jako kdybych měla PDD potvrzený .
      V těchto případech podle mého názoru postačí účetní dobropis, (zřejmě vystavujete ke dni vrácení zboží) opravu základu daně a výše daně bych provedla interním dokladem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).