Hlavní navigace

Odměny členů statutárního orgánu a.s.

 • (neregistrovaný) 212.111.6.---

  26. 10. 2011 14:56

  Dobrý den. Jen prosím o ujištění. Budeme vůbec poprvé vyplácet odměnu statutárům - ti jsou zároveň zamestnanci a.s.. Mám za to, že SP se platit nebude, ZP ano a zdaním společně s vyplácenou mzdou. Pochopila jsem vše správně?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 10. 2011 17:08

   V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

   Re: Odměny členů statutárního orgánu a.s
   SP - podle toho, zda funkce vyplývá z pracovního poměru

   http://www.cssz.cz/cz/informace/nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-pojistne-na-socialni-zabezpeceni.htm#socialni24

   Je-li člen statutárního orgánu a. s. současně zaměstnancem společnosti, je třeba zkoumat, zda existuje souvislost jeho členství ve statutárním orgánu se zaměstnáním (pracovním poměrem). Pokud povinnost členství ve statutárním orgánu akciové společnosti vyplývá z pracovního poměru (pracovní smlouvy) tohoto člena k akciové společnosti nebo je ve stanovách společnosti uvedeno, že určitý zaměstnanec musí být členem statutárního orgánu, pak se odměna za činnost ve statutárním orgánu zahrnuje do jeho vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální zabezpečení. Je-li člen statutárního orgánu a.s. zároveň zaměstnancem společnosti, ale tato funkce nevyplývá z pracovního poměru ke společnosti, neodvádí se z takové odměny pojistné na sociální zabezpečení.

  • 26. 10. 2011 17:24

   Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

   Re: Odměny členů statutárního orgánu a.s
   Aby se mzdové účetní netrápily posuzováním zda SP ano nebo ne, tak moudří zákonodárci chystají plošnou povinnost pro kolektivní orgány právnických osob: SP od 1.1.2012 vždy!

   Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).