Hlavní navigace

Změna bydliště - úroky z úvěru uplatnění

  • (neregistrovaný) 192.162.96.---

    30. 10. 2011 11:59

    šest let platíme hypotéku na RD a uplatňujeme při ročním zúčtování daní zaplacené úroky z úvěru. nyní se k 1.12. stěhujeme pryč (dům budeme pronajímat - bude fakticky i úvěrově pořád náš). jak je to s uplatněním úroků, když bychom tu měli trvalé bydliště ale nebydleli tu? a jak je to s uplatněním úroků za letošní rok, kdybychom si zde trvalé bydliště odhlásili k 1.12. nebo k 1.1.2012? díky za vaše názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 10. 2011 12:27

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      Přeji hezkou neděli,
      ZDP nemluví o trvalém bydlišti, ale o trvalém bydlení.

      Přečtěte si ZDP § 15, odst. 3, zejména poslední větu:
      "Použije-li se nebo používá-li se bytová potřeba podle písmen a) až h) nebo její část k podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a nebo k pronájmu, lze odečet úroků po dobu užívání bytové potřeby k uvedeným účelům uplatnit pouze v poměrné výši."

    • 30. 10. 2011 12:37

      honzap (neregistrovaný) 192.162.96.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      >>šest let platíme hypotéku na RD a uplatňujeme při
      >>ročním zúčtování daní zaplacené úroky z úvěru. nyní se
      >>k
      >>1.12. stěhujeme pryč (dům budeme pronajímat - bude
      >>fakticky i úvěrově pořád náš). jak je to s uplatněním
      >>úroků, když bychom tu měli trvalé bydliště ale
      >>nebydleli
      >>tu? a jak je to s uplatněním úroků za letošní rok,
      >>kdybychom si zde trvalé bydliště odhlásili k 1.12.
      >>nebo k
      >>1.1.2012? díky za vaše názory.
      >
      >Přeji hezkou neděli,
      >ZDP nemluví o trvalém bydlišti, ale o trvalém
      >bydlení.
      >
      >Přečtěte si ZDP § 15, odst. 3, zejména poslední větu:
      >"Použije-li se nebo používá-li se bytová potřeba podle
      >písmen a) až h) nebo její část k podnikatelské nebo
      >jiné samostatné výdělečné činnosti a nebo k pronájmu,
      >lze odečet úroků po dobu užívání bytové potřeby k
      >uvedeným účelům uplatnit pouze v poměrné výši."

      takže vlastně prakticky jde o faktické bydlení. A pokud to tu k 1.12. opustíme, můžeme uplatnit úroky, které letos zaplatíme k 30.11.
      děkuji a přeju hezký zbytek neděle


      >

    • 30. 10. 2011 15:28

      deb (neregistrovaný) 78.24.10.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      To je asi na dodatečné přiznání za všechny roky zpětně, i když si pak můžete uplatnit úroky v daňových výdajích.

    • 30. 10. 2011 17:20

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      Neděste tazatele
      nárok na uplatnění nezdanitelné části základu daně zanikne ale ne, že by musel zpětně již uplatněné úroky dodaňovat.
      Tedy alespoň podle v tomto okamžiku platných zákonů.

    • 30. 10. 2011 21:08

      deb (neregistrovaný) 78.24.10.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      Můžu poprosit přiblížit ustanovení? Sedláková toto má ještě v příkladech, ale může to být staré. Děkuji:-)

    • 30. 10. 2011 22:06

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      Řekla bych, že je to obráceně - v ustanovení ZDP § 15 to u úroků z hypoték není.
      Např. u životního pojištění to je, jak píšete - musí se v případě nedodržení podmínek z důvodu zániku pojištění dodanit.

      Příklad jsem si našla. Ale nezdá se mi to. Nemůžete tam být háček v tom, že v příkladu poplatník dva roky prováděl rekonstrukci statku a v roce dokončení ještě před začátkem bydlení se rozhodl část statku pronajímat? Zatímco tazatel x let již v RD bydlel a až nyní se teprve rozhodl RD pronajmout?

      V poslední větě § 15 odst.3 se právě uvádí, že ...lze odečet úroků po dobu užívání bytové potřeby k uvedeným účelům (podnikání nebo k pronájmu) uplatnit pouze v poměrné výši.... Z čehož mi vyplývá, že jen po dobu, kdy se v domě bude podnikat nebo se bude pronajímat, se budou úroky krátit. A v uvedeném příkladu je poplatník nekrátil - proto asi měl podle ing.Sedlákové podat dodatečné přiznání k dani z příjmů a odpočet zkrátit.

      Hypotéky jsou dnes i na 25 let. Nedokáži si představit, že by někdo 24 let uplatňoval úroky a v 25 roce, pokud by se rozhodl dům pronajmou, by dodaňoval zpátky 24 let.

    • 30. 10. 2011 22:06

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      Doufám, že čerpáme ze stejného příkladu

      http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=102443

      Krácení odpočtu
      Zákon stanoví, že použije-li nebo používá-li se bytová potřeba podle písmen a) až h) nebo její část k podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti anebo k pronájmu, lze odečet úroků po dobu užívání bytové potřeby k uvedeným účelům uplatnit pouze v poměrné výši.
      Příklad
      Poplatník si 2 roky uplatňoval odečet úroků z hypotéky na rekonstrukci rodinného domu – statek na vesnici. V letošním roce, kdy rekonstrukci dokončil, se rozhodl část objektu pronajímat. Co s odpočty v předchozích letech?
      V souladu s § 15 odst. 3 zákona musí poplatník za uplynulá zdaňovací období podat dodatečné daňové přiznání a odpočet v příslušné výši zkrátit.

    • 31. 10. 2011 18:56

      deb (neregistrovaný) 78.24.10.---

      Re: změna bydliště - úroky z úvěru uplat
      To, co píšete, zní logicky, snad to tak bude. Stát by měl rád, že vůbec někdo to nájemné přidaní a ne ho ještě trestat:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).