Hlavní navigace

Služební cesta o svátku

• (neregistrovaný) 86.61.213.---

2. 11. 2011 8:26

Dobrý den.
    Zaměstnavatel mě vyslal na 3 denní zahraniční pracovní cestu (1.den cesta tam, 2.den pracovní činnost, 3.den cesta zpět).
    Můj dotaz se týká posledního dne. 3.den - cesta zpět (bez pracovní činnosti) připadala na pátek, což byl svátek. Zaměstnavatel mi chce zaplatit pouze náhradu za svátek úplně stejně, jako kdybych byl doma i když jsem byl celý den na cestě domů.
    Chci se zeptat na co vše mám nárok? Nebo nemám nárok na nic, kromě klasického zaplacení svátku?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 11. 2011 9:33

RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

Re: služební cesta o svátku
      Já bych si dovolila až tak nesouhlasit. Záleží na tom, zda máte v pracovní náplni řízení auta (předpokládám, že jste jel autem), pokud ano, pak je řízení auta výkonem práce a náleží mzda a příplatek za práci ve svátek. Pokud jste auto neřídil, nenáleží mzda, ale náhrada mzdy, tak jako byste byl doma.
      Kromě toho vám náleží cestovní náhrady - stravné.

• 2. 11. 2011 9:43

atreus

O stravném předpokládám pochyby nejsou.

O tom, že by jel autem a řídil je se tazatel nezmiňoval. K vašemu názoru podotýkám, že v odpovědích dříve publikovaných bývalo uváděno, že i v tom případě náleží mzda jen když to má řízení auta uvedeno dotyčný v pracovní smlouvě. (I když nevím, z čeho se vychází a nechám se poučit)

• 2. 11. 2011 10:11

VH

Aby se jednalo o výkon práce, dotyčný by musel mít řízení motorového vozidla sjednáno jako druh práce (zřejmě další druh práce). Pak by se jednalo o řidiče z povolání, ohledně kterého platí přísnější režim BOZP. Druhá varianta je, že je se zaměstnancem sjednán určitý druh práce a zároveň je s ním dohodnuto nebo souhlasí s tím, že k výkonu práce bude řídit motorové vozidlo - zde se pak jedná o pracovní podmínku, nikoliv o druh práce. Protože ani nevíme, zda vůbec pracovní náplň má a pokud ano, v jaké podobě, doporučuji odpovědi nezatemňovat. Ani řízení motorového vozidla zmíněné v pracovní náplni na otázku odpověď nedává.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).