Hlavní navigace

Konto prac.doby-výpočty v praxi

• (neregistrovaný) 83.240.26.---

2. 11. 2011 15:28

Má někdo zkušenosti, jak se postupuje při různých výpočtech při kontu pracovní doby? A jak vůbec konkrétně všechno počítáte?
    Např. konto pracovní doby bude od 15.11. 1011 do 31.1. 2012. Vypočítaná průměrná mzda z listopadu 2010 až října 2011 bude např. 22000, stálá mzda bude stanovená na 20000.
    Co děláte dál? Jak vypočítáte např. prosinec, ve kterém bude mít od 12. do 16.12. dovolenou, jsou tam svátky...? Průměrem z jakého období počítáte tu dovolenou? A kolik vlastně hodin zaplatíte? Jakou část uberete z té stálé mzdy? Za tímto účelem musí být naplánované směny a jejich délka v celém vyrovnávacím období?
    A další a další otázky ze mzdové praxe.
    Můžete se hodit nějaké praktické příklady?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2011 10:22

RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

Re: Konto prac.doby-výpočty v praxi
      Konto prac.doby používáme,kvečeru,až budu mít doma více času, vám k němu něco napíši.

• 3. 11. 2011 11:08

Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

To budu moc ráda. Kdybyste mně mohla napsat nějaký podrobnější postupný návod, metodiku. To, že se vede účet pracovní doby a účet mzdy a že se to pak vyrovnává, si v § přečtu, ale jak se co konkrétně vyrovná, aby na tom člověk nebyl tratný...
      Taky ty hodinové průměry - při kontu se používají zjištěné z 12 měsíců před. Ale co až konto skončí - tak se použijí ty, vypočítané z předešlého čtvrtletí? Vždyť ty můžou být třeba hodně vysoké, když v tom čtvrtletí dělal málo a dostával stálou mzdu. A co když vyr. období končí v polovině měsíce - tak do poloviny měsíce se použije pro náhrady hodinový průměr z 12ti měsíců před začátkem konta a od poloviny měsíce pak průměr z předešlého čtvrtletí? Jak s určováním a čerpáním dovolené? Jak s nemocí? Už se těším na večer, asi Vás budu s dovolením bombardovat doplňujícími dotazy. Abyste rozumněla - já totiž kromě toho, že počítám mzdy, i zjišťuju pro programátory jak na to.

• 3. 11. 2011 21:33

RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

>>
      >>>Např. konto pracovní doby bude od 15.11. 1011 do
      >>>31.1.
      >>>2012. Vypočítaná průměrná mzda z listopadu 2010 až
      >>>října 2011 bude např. 22000, stálá mzda bude
      >>>stanovená
      >>>na
      >>>20000.
      >>>Co děláte dál? Jak vypočítáte např. prosinec, ve
      >>>kterém bude mít od 12. do 16.12. dovolenou, jsou tam
      >>>svátky...? Průměrem z jakého období počítáte tu
      >>>dovolenou? A
      >>>kolik vlastně hodin zaplatíte? Jakou část uberete z
      >>>té
      >>>stálé mzdy? Za tímto účelem musí být naplánované
      >>>směny
      >>>a jejich délka v celém vyrovnávacím období?

>To budu moc ráda. Kdybyste mně mohla napsat nějaký
      >podrobnější postupný návod, metodiku. To, že se vede účet
      >pracovní doby a účet mzdy a že se to pak vyrovnává, si
      >v § přečtu, ale jak se co konkrétně vyrovná, aby na
      >tom člověk nebyl tratný...
      >Taky ty hodinové průměry - při kontu se používají
      >zjištěné z 12 měsíců před. Ale co až konto skončí - tak se
      >použijí ty, vypočítané z předešlého čtvrtletí? Vždyť
      >ty můžou být třeba hodně vysoké, když v tom čtvrtletí
      >dělal málo a dostával stálou mzdu. A co když vyr.
      >období končí v polovině měsíce - tak do poloviny měsíce se
      >použije pro náhrady hodinový průměr z 12ti měsíců před
      >začátkem konta a od poloviny měsíce pak průměr z
      >předešlého čtvrtletí? Jak s určováním a čerpáním dovolené?
      >Jak s nemocí? Už se těším na večer, asi Vás budu s
      >dovolením bombardovat doplňujícími dotazy. Abyste
      >rozumněla - já totiž kromě toho, že počítám mzdy, i zjišťuju
      >pro programátory jak na to.
      Dobrý večer, tak si nejsem jistá, že zvládnu odpovědět na všechny vaše dotazy a už vůbec si nejsem jistá, že tak jak my konto prac.doby praktikujeme, je to správně. Naši zaměstnanci mají měsíční mzdu,průměry pro náhrady se počítají z minulého čtvrtletí. Ve mzdě vždy platím měsíční mzdu za fond hodin, nikoli za odpracované hodiny, takže průměr pro náhrady není v žádném čtvtletí o moc vyšší než jindy.

• 4. 11. 2011 0:16

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Děkuji, ale tak jak to popisujete, to není to konto pracovní doby s pravidly, která jsou psána v Zákoníku práce. Už jsem nastudovala, jak je to s vyrovnávacím obdobím, vedením hodinového účtu, mzdového účtu, jak je to se stálou mzdou, našla jsem i návod, jak krátit stálou mzdu při absencích, ale zůstává mnoho otázek, které jsou nejasné. Např. při kontu pracovní doby není rozhodným obdobím pro výpočet průměrů předešlé čtvrtletí, ale předchozích 12 měsíců před začátkem vyrovnávacího období. Ale jak potom po skončení vyrovnávacího období? Jak s náhradou za dovolenou? Jak s náhradou za nemoc? Atd.atd. Četla jsem někde, že kdosi říkal, že při zavádění konta pracovní doby byly mírné protesty ze mzdové účtárny na zvýšenou pracnost, ale že se to nepotvrdilo. Tak mám dojem, že si to firmy dělají tak nějak po svém, že mzdovky postupují tak nějak podobně, jako když počítají normálně mzdy a že vlastně netuší, že je to mnohem složitější. Nebo to možná není složité, ale já jsem nikde nenašla metodiku, jak postupovat, aby bylo zákoníku práce ohledně konta vyhověno.

• 4. 11. 2011 12:28

RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

Tak snad vám pomůže alespoň ta metodika od Páji, je mi líto, že já vám nemohu napsat nic z toho, co byste potřebovala. My máme ve smlouvách, že používáme konto pracovní doby, ale je pravda, že mzdy zpracovávám stejně jako kdybychom ho neměli. Můj program mi ani nic jiného nedovoluje. Myslím, že v případě správného využívání nezáleží ani tolik na mzdovce, jako na programu potažmo programátorovi. A dobrý program bohužel nemám, naopak nacházím i zásadní chyby, které musím opravovat ručně...
      Mám dojem, že v novele ZP se chystají nějaké změny i ohledně konta, ale nevím nic přesnějšího.

• 4. 11. 2011 14:23

Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

Pája mi to poslal, musím to prostudovat, ale stále se objevují rozpory a otázky, na které nikdo neumí odpovědět. Např. se tam píše, že rozh. období při kontu prac. doby pro výpočet průměru je předchozí čtvrtletí, ale § 354 ZP říká, že při kontu prac. doby je rozhodným obdobím předchozích 12 měsíců před vyrov. obdobím.
      Myslím, že nikdo přesně neví, jak to vlastně má být podle zákona, metodika neexistuje. Z Démonie nám bylo poraděno, ať se řídíme selským rozumem :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).