Hlavní navigace

Ukončení pracovního poměru §52

  • (neregistrovaný) 88.102.26.---

    3. 11. 2011 10:47

    Pokud zaměstnavatel ruší firmu a musí dát zaměstnancům výpověď , platí zde 2 měsíční výpovědní doba a pokud ano a on pro ně nemá práci tak jak jim to zaplatí? Může se se zaměstnaci dohodnout o ukončení pracovního poměru z důvodu zrušení firmy k nějakému datu ,s tím že jim vyplatí odstupné za 3 měsíce?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2011 10:54

      pája

      Re: ukončení pracovního poměru §52
      >Pokud zaměstnavatel ruší firmu a musí dát zaměstnancům
      >výpověď , platí zde 2 měsíční výpovědní doba

      ANO
      a pokud
      >ano a on pro ně nemá práci tak jak jim to zaplatí?
      překážka na straně zam-tele, průměrem
      Může
      >se se zaměstnaci dohodnout o ukončení pracovního
      >poměru z důvodu zrušení firmy k nějakému datu ,

      ANO, dohodou
      s tím že jim
      >vyplatí odstupné za 3 měsíce?
      ANO, lze to sjednat přímo v té dohodě
      >Děkuji za odpověď.

    • 3. 11. 2011 11:00

      mirka (neregistrovaný) 88.102.26.---

      Re: ukončení pracovního poměru §52
      A pokud by nastala situace , že by firma byla prodané jinému majiteli a on by si tam ty zaměstnance nechal . Musí předcházející zaměstnavatel odhlásit zaměstnance z pojištění a nový majitel zase přihlásit a sepsat nové pracovní smlouvy ? ještě se chci jak to potom bude s odstupným.
      Děkuji za odpověď.

    • 3. 11. 2011 12:22

      xy5

      Re: ukončení pracovního poměru §52
      nový majitel převezme firmu i se zaměstnanci i se všemi závazky, pohledávkami?

    • 3. 11. 2011 14:02

      Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

      Re: ukončení pracovního poměru §52
      Pokud je přebírá se všemi jejich právy, tak se pracovní poměry neukončují a nesepisují se nové pr. smlouvy, neposílají se ELDP. Platí vše stávající, tzn. pr. smlouvy, průměry, všechno jako by stále pracovali u toho původního. Takže ani žádné odstupné. Na sociálce a ZP se ale musí převést z firmy do firmy (zda odhlášky a přihlášky nebo jestli si je převedou, to se domluvte).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).