Hlavní navigace

Pohledávky -úmrtí klienta

  • (neregistrovaný) 90.180.220.---

    4. 11. 2011 22:38

    Dobrý večer, zemřela mi klientka, dělám daňové přiznání a potřebuji poradit. Má pohledávky 43.200,- Kč, dlužník přestal komunikovat s tím, že nic platit nebude. Vedla daňovou evidenci. Můžu ponechat v pohledávkách?? Podle toho co jsem vyčetla nemusím dodaňovat. Prosím poraďte co s tím. Moc děkuji Jana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 11. 2011 8:33

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: Pohledávky -úmrtí klienta
      Prosím kde jste vyčetla, že se pohledávky za nekontaktním dlužníkem nemusí v případě úmrtí podnikatele dodaňovat?
      Nezaměnila jste to s úmrtím dlužníka?

    • 6. 11. 2011 21:53

      JanaZo (neregistrovaný) 90.180.220.---

      Re: Pohledávky -úmrtí klienta
      Dobrý večer, napsala mi to daňová poradkyně, ale předpokládala jsem, že je to správně, když její rada byla placena. Přesto mi to nedalo si to ještě ověřit tady. Na FU mi správce daně také řekla, že to zůstane v pohledávkách a nedodaňuje se to. Prosím Vás, jak mám tedy postupovat? Moc děkuji za radu Jana

    • 6. 11. 2011 23:06

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: Pohledávky -úmrtí klienta
      Popravdě řečeno - nevím. Úmrtí podnikatele jsem ještě neřešila.
      Spadá pohledávka za dlužníkem pod ZDP § 24 odst. 2 písm. y ?
      Moje rada - udělejte inventuru závazků a pohledávek, pokud to půjde tak dokladovou inventuru peněžních prostředků a zásob, soupis příjmů a výdajů k datu úmrtí a vše předejte správci pozůstalosti. Nebo dědici. Nebo se svolením dědiců daňovému poradci. Pokud jste externí účetní a ne daňový poradce, tak stejně nemáte oprávnění legálně zpracovávat a podávat za klienta daňové přiznání. Sice máte snahu, ale věřte mi, nikdo ji neocení.

      Podívejte se na § 23 odst. 8 ZDP

      (8) Výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji, z něhož se vychází pro zjištění základu daně za zdaňovací období (část zdaňovacího období) předcházející dni ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, pronájmu nebo zahájení likvidace, se upraví ...
      ... 2. pokud vedou daňovou evidenci, o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem [s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y)]

      Prostě stát chce své ....

      http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=194

      http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d9147v11966-danove-souvislosti-umrti-podnikatele-z-hlediska-dane-z-prijmu/

    • 6. 11. 2011 23:16

      JanaZo (neregistrovaný) 90.180.220.---

      Re: Pohledávky -úmrtí klienta
      Dobrý večet, strašně moc Vám děkuji. Vše řádně nastuduji a budu konzultovat s FU, vzhledem k tomu, že budu uplatňovat odčitatelnou položku na poplatníka daň tak i tak výjde 0. A prosím Vás jak to bude se ZP a SP?? Byla ještě k podnikání zaměstnána a u SP nedosáhla příjmu 86tisíc, aby byla OSVČ jako vedleší činnost to budou muset být zaplaceny zálohy na SP zpětně?? Jana

    • 7. 11. 2011 8:39

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: Pohledávky -úmrtí klienta
      Zdravotní pojištění
      http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

      Sociální pojištění
      http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

      V sociálním pojištění se při stanovení, zda se jedná o hlavní či vedlejší činnost OSVČ, již delší dobu na příjmy ze zaměstnání, nehledí. Myslím, že tento požadavek byl naposledy v roce 2008. Nyní pro soc.pojištění stačí, že v zaměstnání je osoba nemocensky pojištěna.

      Jinak je to u zdravotního pojištění.

    • 7. 11. 2011 13:01

      JanaZo (neregistrovaný) 90.180.220.---

      Re: Pohledávky -úmrtí klienta
      Děkuji za pomoc a přeji krásný den Jana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).