Hlavní navigace

Podnikání a student

• (neregistrovaný) 88.101.138.---

6. 11. 2011 16:45

Pomůže mi někdo odpovědět na mou otázku?

Je mi 24 let, jsem studentkou prezenčního navazujícího magisterského studia a v současné době ještě pracuji na DPČ (platím zálohy na pojištění a daně z příjmu)

Ráda bych si zřídila ŽL a začala podnikat, bohužel nevím, zda-li bych tím nepřišla o status studenta a tím pádem i o nárok na sirotčí důchod, který je mi státem vyplácen.

Jak by to potom bylo se zdravotním a sociálním pojištěním a daněmi u podnikání, pokud bych zároveň i nadále vykonávala práci na DPČ?

Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 11. 2011 17:42

K5 (neregistrovaný) 90.179.118.---

Re: podnikání a student
      Dobrý den, status studenta máte do 26 let, pokud se soustavně připravujete na budoucí povolání. Pokud pracujete na DPČ, odvádíte SP a ZP. Zřízením ŽL o odpočty na studenta nepřijdete, ale jen do těch 26 let.

Pokud studujete, je podnikání považováno za vedlejší činnost a v prvním roce nemusíte platit zálohy na SP a ZP. Po podání přehledů zjistíte, kolik budete za předchozí rok doplácet. Tzn. že máte-li zisk za měsíc podnikání do cca
      4 900,--, platíte SP a ZP jen ze zisku, tedy jen z toho, kolik je rozdíl mezi příjmy a náklady a neplatíte další rok zálohy. Pokud vyjde částka vyšší, budete muset zálohy platit.

V daňovém přiznání pak bude vyúčtovávat všechny příjmy, tedy DPČ a ŽL a daně platit dle toho, kolik to vyjde a jaké zálohy na daň jste již zaplatila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).