Hlavní navigace

Přecenění zahraničních faktur

  • (neregistrovaný) 90.178.13.---

    7. 11. 2011 14:57

    Dobrý den,
    jsme s.r.o. a vedeme účetnictví. Právě mi majitelé nařídili přeceňovat neuhrazené zahraniční faktury vždy poslední den v měsíci, a to kurzem k tomuto dni. Tedy každý měsíc účtovat o nerealizovaných kurzových ziscích a ztrátách. Dosud používáme denní kurz a přeceňujeme pouze k 31.12. Tak jsem se chtěla zeptat, zda je tento postup vůbec možný. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2011 15:04

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.68.---

      Re: Přecenění zahraničních faktur
      Účtujete podle českých účetních standardů?

    • 7. 11. 2011 16:03

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.68.---

      Re: Přecenění zahraničních faktur
      To nebude správný postup.
      Řídíte se:
      Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (dále jen „ZÚ“)
       § 4 odst. 12 ZÚ,
       § 24 odst. 2, 6 a 7 ZÚ – Oceňování majetku a závazků
      vyjádřených v cizí měně.
      Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá
      ustanovení ZÚ (dále jen „VPU“)
       § 60 VPU – Metoda kurzových rozdílů.
      Český účetní standard č. 006 – Kurzové rozdíly (dále jen
      „ČÚS č. 006“)
      Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen
      „ZDP“)
       § 38 ZDP.
      Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále
      jen „ZDPH“)
       § 4 odst. 4 ZDPH.
      2 Použití

    • 7. 11. 2011 16:08

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: Přecenění zahraničních faktur
      Majitelé na konci roku pravděpodobně nechtějí být překvapeni výší kursových ztrát.

      Není to zrovna obvyklé, konec konců dělám to taky. Přepočtu všechny cizoměnová aktiva a pasiva v Excelu jako jedno číslo proúčtuji proti bankovnímu účtu v EUR, který generuje největší rozdíly. Pro tyto zápisy mám speciální řadu dokladů, kterou na konci roku srovnám do nuly a vypočtu nerealizované kursové rozdíly standardně - již na správné účty.
      Druhou možností je tyto zápisy na konci roku prostě smazat.

      V minulosti jsem se setkal s tím, že auditor požadoval nastavení limitu pro kursové rozdíly a každý bankovní účet, po jehož překročení jsme byli povinni kursové rozdíly vyúčtovat. Limity byly stanoveny v interní směrnici pro účtování.

      Takže odpověd na Vaši otázku : není to zrovna obvyklé, ale možné. Nedochází ke zkreslení účetnictví (ba naopak) a není porušen žádný účetní postup (alespoň jsem o tom přesvědčen).

    • 7. 11. 2011 16:25

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: Přecenění zahraničních faktur
      Ještě abych byl přesný : je to možné pro účely vykazování, ale ne pro přepočet např. jedné každé pohledávky v cizí měně - riziko hrozí zejména u DPH.

    • 7. 11. 2011 16:34

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.68.---

      Re: Přecenění zahraničních faktur
      Vykazování v rámci nějakého limitu (podle hladiny významnosti) bych se nebránila, tak jak jste popisoval v xls souboru.
      Ale u každé pohledávky a závazku?

    • 7. 11. 2011 16:45

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: Přecenění zahraničních faktur
      Hodně záleží na tom, jak s tím účetní SW umí zacházet, ale přesto bych to nedělal - "zahnojí" se tím účetnictví.

      Otázka taky je, co znamená věta "přeceňovat zahraniční faktury". Asi nejde o zahraniční faktury, ale o faktury v cizí měně, což není to samé.
      Ale hlavně : majitelé většinou neví, co žádají a jaké to může mít důsledky. A "přecenit zahraniční faktury" ještě nemusí znamenat proúčtovat nerealizované kursové rozdíly. Dle mého spíš chtějí vědět, kolik kursových ztrát/zisků nahromadili.

    • 7. 11. 2011 16:57

      Markéta1 (neregistrovaný) 90.178.13.---

      Re: Přecenění zahraničních faktur
      >>Vykazování v rámci nějakého limitu (podle hladiny
      >>významnosti) bych se nebránila, tak jak jste popisoval
      >>v
      >>xls souboru.
      >>Ale u každé pohledávky a závazku?
      >>
      >
      >Hodně záleží na tom, jak s tím účetní SW umí zacházet,
      >ale přesto bych to nedělal - "zahnojí" se tím
      >účetnictví.
      >
      >Otázka taky je, co znamená věta "přeceňovat zahraniční
      >faktury". Asi nejde o zahraniční faktury, ale o
      >faktury v cizí měně, což není to samé.
      >Ale hlavně : majitelé většinou neví, co žádají a jaké
      >to může mít důsledky. A "přecenit zahraniční faktury"
      >ještě nemusí znamenat proúčtovat nerealizované kursové
      >rozdíly. Dle mého spíš chtějí vědět, kolik kursových
      >ztrát/zisků nahromadili.

      Děkuji za názory. Skutečně chtějí proúčtovat nerealizované rozdíly. Mám od nich nařízené analytiky účtů. A mně se prostě nelíbí, že bych měla každou pohledávku a každý závazek na konci měsíce přeceňovat. U nás se to týká hlavně přijatých faktur ze zahraničí (EU) za zboží. Jen vážně nevím, jak se z toho vykroutit a čím argumentovat, že to nejde... :-)
      >
      >
      >
      >
      >
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).