Hlavní navigace

Práce přesčas

  • (neregistrovaný) 90.182.150.---

    9. 11. 2011 10:44

    Dobrý den,
    Při podpisu pracovní smlouvy jsem podepsal, že souhlasím s tím, že každý měsíc odpracuji 12,5 hodiny zdarma a zbytek mi bude vyplacen jako přesčas. Nyní jsem se dozvěděl, že tyto hodiny musím odpracovat zdarma, i když další hodiny nemám a není možné si je vybrat jako náhradní volno. Musím podotknout, že pracuji v managementu. Nastoupil jsem v březnu, ale hodiny „zdarma“ jsem musel odpracovat i za leden a únor než mi začali proplácet přesčasy. Jak tvrdí naše finanční manažerka, tak je dle zákona pro THP pracovníky, že firma může (se souhlasem) zavést systém 150 hodin ročně odpracovat zdarma a zbytek (i třeba 250 hod ročně) pak lze proplatit jako přesčas.
    Je to pravda?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 11. 2011 11:04

      pája

      Re: Práce přesčas
      pojem"odpracovat zdarma" neznám, to se ta Vaše manažerka kapku plete. Pokud jste ale vedoucí pracovník dle § 114/3 ZP, tak můžete mít sjednánu mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas v rozsahu max. 150 hod. za rok dle § 93/2 ZP. Nerozumím tomu, že jste nastoupil březnu, ale musel jste odpracovat hodiny za leden a únor???

    • 9. 11. 2011 12:59

      zdenal (neregistrovaný) 90.182.150.---

      Re: Práce přesčas
      Podle ní, abych měl nárok na proplacení přesčasu, musím nejdříve odpracovat těch 12,5 hod a co je přes, to proplatí. Takže to je tak že každý měsíc mi ze všech hodin nad rámec prac doby odečte 12,5 hodiny a zbytek tedy proplatí.
      A taky mi tvrdila, že 150 hodin ročně se neponižuje o poměrnou část odpracovaných měsíců jako třeba u dovolené a proto jsem musel nejprve odpracovat hodiny za dva měcíce, které jsem nebyl zaměstnancem tyto firmy.
      Zajímalo by mě jestli je opravdu nějaký zákon, který říká, že manager (pokud souhlasí) při odpracování 150 hodin za rok nad rámec prácovní doby, bez nároku na mzdu, pak může odpracovat již neurčené množství hodin a ty dostat zaplacené?
      Jelikož ač nejsem z oboru, tak již vím, že je absolutně nekompetentní a myslím, že si tak trochu popletla zákony a jejich interpretaci.

    • 9. 11. 2011 13:42

      pája

      Re: Práce přesčas
      no tak to už takhle vůbec nelze, jaképak za dva měsíce, co jste nebyl zam-cem, to je nesmysl. Braňte se, nejste-li vedoucím zaměstnancem a nemáte sjednánu mzdu,jak jsem psal, tak Vás nezákonně okrádá.

    • 9. 11. 2011 15:05

      Zdenál (neregistrovaný) 90.182.150.---

      Re: Práce přesčas
      A když jsem na pozici vedoucího výroby?Je i tady nějaká obrana?

    • 9. 11. 2011 15:25

      pája

      Re: Práce přesčas
      znovu- nemáte-li sjednánu mzdu jako vedoucí pracovník s přihlédnutím k práci přesčas, tak jste v právu, ale stejně nelze něco napracovávat zpětně,jak píšete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).