Hlavní navigace

Prodej auta osobě blízké

  • (neregistrovaný) 193.179.61.---

    14. 11. 2011 10:59

    Dobrý den , pokud prodá s.r.o. OA osobě blízké ( manželka jednatele ), je třeba vždy znalecký posudek? Pokud by to bylo za cenu obvyklou, tak by to bylo v pořádku a bez znal. posudku? Při prodeji neuplatňuji DPH , pokud bylo auto nakoupeno bez DPH? Děkuji za odpovědi

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 11. 2011 13:12

      l (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: prodej auta osobě blízké
      § 196a, Obchodního zákona

      (3) Jestliže společnost ......... anebo jiné osoby uvedené v odstavci 1 nebo od osoby jí ovládané anebo od osoby, se kterou tvoří koncern za protihodnotu ve výši alespoň jedné desetiny upsaného základního kapitálu ke dni nabytí nebo na ně ÚPLATNĚ PŘEVÁDÍ majetek této hodnoty, musí být hodnota tohoto majetku stanovena na základě posudku ZNALCE JMENOVANÉHO SOUDEM. Pro jmenování a odměňování znalce platí ustanovení § 59 odst. 3. Jestliže k nabytí dochází do 3 let od vzniku společnosti, musí je schválit valná hromada.

      Posudek musí být vypracován před prodejem.
      Tento § se přiměřeně používá i pro s.r.o.

    • 15. 11. 2011 10:59

      k.a.t.u.s.k.a. (neregistrovaný) 46.33.96.---

      Re: prodej auta osobě blízké
      Takže pokud jednateli prodám auto za 15.000,-- a on má v s.r.o. vklad 200.000,-- tak nemusím mít znalce?

    • 15. 11. 2011 13:48

      rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: prodej auta osobě blízké
      A jak víte, že cena 15 tis. Kč je odpovídající? Tu má právě stanovit soudní znalec.
      Nejdříve si zjistěte v jakých intencích se pohybuje cena vozidla stejného typu a roku výroby (na intenetu je spousta prodejců , např. Sauto).
      Bude-li prodejní cena přibližně stejná a nepřevýši-li desetinu upsaného základního kapitálu, pak nemusíte podstupovat tu složitou cestu.
      Pokud ceny stejného vozidla na netu budou vyšší než Vámi uváděných 15 tis. Kč, pak musíte postupovat, jak je výše uvedeno (se znalcem sanoveným soudem ještě před prodejem)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).