Hlavní navigace

Zaměstnanec starobní důchodce

• (neregistrovaný) 79.127.200.---

15. 11. 2011 7:51

Na jaký pracovní poměr mám zaměstnat star.důchodce abych za něj nemusela odvádět soc. a zdr. Dosud byl u nás na DPP 150 hod. ročně, ale od září už je v důchodu tak chceme aby pracoval více než 150 hod. a mohli jsme mu dát i vyšší plat. Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 11. 2011 7:57

jasná (neregistrovaný) 78.157.177.---

Re: Zaměstnanec starobní důchodce
      Nechápu vaše uvažování. Dokud nebyl důchodce, tak jste mu dali nízký plat a jakmile se stal starobním důchodcem, pobírá důchod - je finančně zajištěný, tak mu chcete dát vyšší plat.
      Z pracovního poměru musíte ZP a SP odvádět, žádná vyjímka neexistuje. Od nového roku se může na DPP odpracovat již 300 hod., ale při odměně 10 000,- a více musíte ZP a SP také odvést.

• 15. 11. 2011 8:09

ajinka (neregistrovaný) 79.127.200.---

Zřejmě jsem se špatně vyjádřila. Tedy pro upřasnění. Dokud nebyl důchodcem, pracoval (kromě HPP u jiného zaměstnavatele) u nás 150 hodin, tudíž si vydělal pár tisícovek. Nyní už nepracuje na HPP a je důchodce tudíž má spoustu času a chtěl by si vydělat nějakou korunu navíc, protože důchod má mizerný.
      I tak děkuji za odpověď, i když nechápu proč tak zhurta "nechápu Vaše uvažování" svůj dotaz jsem neposlala z důvopdu úvahy zda jsem dobrý nebo špatný zaměstnavatel a zda je či není finančně zajištěný a proč mu chci dát k důchpodu vyšší plat. Navíc píšete " pracovního poměru musíte ZP a SP odvádět, žádná vyjímka neexistuje". Nemáte pravdu. Za pracovní poměr se považuje i DPP kde se SP a ZP do 10.000 Kč neodvádí jak správně píšete.

• 15. 11. 2011 8:21

zdeni (neregistrovaný) 88.103.154.---

Odpověděla jste si sama, zaměstnejte ho na DPP, kromě hodinové sazby mu můžete dát klidně i nějakou odměnu aniž by to bylo uvedené v dohodě.

• 15. 11. 2011 8:22

bbbb (neregistrovaný) 80.188.40.---

DPP ale není pracovní poměr, dohody jsou mimo pracovní poměr

jasná (neregistrovaný) 78.157.177.---

DPP a DPČ nejsou pracovním poměrem, jsou to dohody. Opakuji, z prac. poměru musíte SP a ZP odvádět. Jelikož je důchodce, tak výhoda je pouze v tom, že ZP nemusíte dopočítávát při nižším výdělku do minimální mzdy. Jinak bych doporučila od nového roku sepsat DPP s výdělkem do 10 000,-Kč. Je to pro zaměstnavatele nejvýhodnější. A po odpracování 300 hod sepsat prac. poměr.

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Nemáte pravdu vy. DPČ a DPP jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Je to závislá činnost, ale není to pracovní poměr. Z DPP se ZP a SP letos ještě neodvádí vůbec, tak to můžete využít. Příští rok je změna, jak už výše psala kolegyně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).