Hlavní navigace

Služební cesta po ČR + 1 den

  • (neregistrovaný) 82.113.39.---

    15. 11. 2011 13:06

    Dobrý den, jak dlouho musí trvat služební cesta v ČR, aby měl zaměstnanec povinnost dodat vyúčtování SC+dostat stravné? A co když je třeba na "SC" tím způsobem, že ho pošleme provázet klienta po našem městě, ale např. na 16 hodin? Je to služební cesta + stravné? Dost se v tom potácím.. Díky Klára

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 11. 2011 15:30

      rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: Služební cesta po ČR + 1 den
      ZP, § 42 Pracovní cesta

      (1) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce MIMO SJEDNANÉ MÍSTO VÝKONU PRÁCE. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.

      Pokud je splněno shora uvedené, pak se jedná o služební cestu.
      Stravné, mimo jiné případné nároky na cestovní náhrady (např. jízdné místní hromadnou dopravou), samozřejmě náleží.


      ZP, § 183 Záloha na cestovní náhrady a její vyúčtování

      (3) Jestliže se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak, je zaměstnanec povinen do 10 pracovních dnů po dni ukončení pracovní cesty nebo jiné skutečnosti zakládající právo na cestovní náhradu, předložit zaměstnavateli písemné doklady potřebné k vyúčtování cestovních náhrad a vrátit nevyúčtovanou zálohu. .......

    • 15. 11. 2011 18:46

      Klára Z. (neregistrovaný) 82.113.39.---

      Re: Služební cesta po ČR + 1 den
      >>Dobrý den, jak dlouho musí trvat služební cesta v ČR,
      >>aby měl zaměstnanec povinnost dodat vyúčtování
      >>SC+dostat stravné? A co když je třeba na "SC" tím
      >>způsobem,
      >>že ho pošleme provázet klienta po našem městě, ale
      >>např. na 16 hodin? Je to služební cesta + stravné?
      >>Dost se
      >>v tom potácím.. Díky Klára
      >
      >ZP, § 42 Pracovní cesta
      >
      >(1) Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání
      >zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce MIMO
      >SJEDNANÉ MÍSTO VÝKONU PRÁCE. Zaměstnavatel může vyslat
      >zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen
      >na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě
      >koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který
      >ho na pracovní cestu vyslal.
      >

      >Pokud je splněno shora uvedené, pak se jedná o
      >služební cestu.
      >Stravné, mimo jiné případné nároky na cestovní náhrady
      >(např. jízdné místní hromadnou dopravou), samozřejmě
      >náleží.
      >
      >
      >ZP, § 183 Záloha na cestovní náhrady a její
      >vyúčtování
      >
      >(3) Jestliže se zaměstnanec se zaměstnavatelem
      >nedohodne jinak, je zaměstnanec povinen do 10 pracovních dnů
      >po dni ukončení pracovní cesty nebo jiné skutečnosti
      >zakládající právo na cestovní náhradu, předložit
      >zaměstnavateli písemné doklady potřebné k vyúčtování
      >cestovních náhrad a vrátit nevyúčtovanou zálohu. .......



      Díky moc za odpověď, ale takhle mi to bohužel nepomohlo:

      Je přeci běžné, že místem výkonu prace je prostě "Praha" a co když opravdu chodí po Praze těch 16 hodin - to je prostě jen "přesčas"?

      A pokud vyjede mimo město na méně než 5 hodin, tak nic. Ale pokud na 5-12 hodin, tak už dostane stravné (namísto poukázky-stravenky)?
      Zkrátka: Jak dlouho musí ta cesta trvat, abych musela odebrat stravenku??
      Děkuji

    • 15. 11. 2011 21:49

      rr (neregistrovaný) 90.176.148.---

      Re: Služební cesta po ČR + 1 den
      Někdy mohou odpovědi opravdu být k ničemu, pokud tazatel neuvede víc podrobností.

      Pokud má zaměstnanec v pracovní smlouvě určeno pravidelné pracoviště přímo adresou, např. Jánská 10, Olomouc, a jeho náplní práce je tam třeba "administrativní pracovník", pak vyšle-li jej zam-l mimo jeho stálé pracoviště dělat průvodce po Olomouci, pak je skutečně na pracovní cestě se všemi nároky z toho plynoucími.

      Má-li sjednané pracoviště pouze Olomouc, pak se o služební cestu nejedná.

      Ke stravnému vs. stravenkám se tady už dost diskutovalo.
      Zkuste si zde zadat do vyhledavače pojmy "stravenka a stravné".
      Snad tam najdete odpověď na druhou část Vaší otázky.
      Odpovídala jsem tam i já, rozebrala jsem stručně i to, že mohou nastat situace, kdy je v jednom dni možný nárok jak na stravné, tak na stravenku.
      Není tedy pravidlem, že je-li poskytnuto stravné, nemůže být již poskytnuta stravenka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).