Hlavní navigace

Mateřská a konkurs

• (neregistrovaný) 77.237.146.---

16. 11. 2011 16:29

Do 31.3.2012 jsem na mateřské. Zjistila jsem, že zaměstnavatel je v konkursu. Může mi dát výpověd, když jsem na MD. Já si myslím, že by měl, abych dostala mzd. nárok z ÚP.Řekl mi, že mám přijít až skončí MD.Prosím, poraďte mi, ale ne domněnky, ale skutečné paragrafy, abych měla argumenty

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 11. 2011 19:50

Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

Re: mateřská a konkurs
      Jj, to je nejlepší pro jistotu všem dopředu vynadat, to se odpovědi jen pohrnou. Nebylo by bylo lepší si ten Zákoník práce nastudovat sama, ať vám do toho nikdo nekecá?

• 16. 11. 2011 23:37

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Pokud je v konkursu, tak je to záležitost konkursního správce, na toho se obracejte. Podle mého názoru ale ne každý konkurs končí likvidací firmy. Pokud půjde o likvidaci, tak se samozřejmě musí vypořádat věci kolem zaměstnanců, tzn. se všemi ukončit pracovní poměr buď dohodou nebo výpovědí z důvodu rušení zaměstnavatele s nárokem na odstupné (u tohoto důvodu se může dát výpověď i těm, co jsou na mateřské, na rodičovské nebo na nemocenské). Ale pokud správce předpokládá, že se firma zachrání a má pro zaměstnance práci, tak nemusí rozdávat výpovědi.

• 17. 11. 2011 9:11

anežka2 (neregistrovaný) 217.117.216.---

Karo, děkuji Vám za odpověď...Jedná se o to, že zaměstnavatel již skončil, firma dále nepokračuje v provozu. Dle zákona o zaměstnanosti ÚP vyplací mzdové nároky pouze 3 měsíce před nebo po úpadku. Proto, si myslím, že když teď požádám správce o výpověď, mohla bych požádat ÚP o výplatu mzdového nároku...Děkuji ještě jednou a přeji příjemný svátek:-)

• 17. 11. 2011 9:35

V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

Otázkou je, proč by Vám insolvenční správce dával nyní výpověď.
      Do kdy máte mateřskou dovolenou?

• 17. 11. 2011 16:03

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

okud je v konkursu, tak je to záležitost konkursního
      >>správce, na toho se obracejte. Podle mého názoru ale
      >>ne každý konkurs končí likvidací firmy. Pokud půjde o
      >>likvidaci, tak se samozřejmě musí vypořádat věci
      >>kolem
      >>zaměstnanců, tzn. se všemi ukončit pracovní poměr buď
      >>dohodou nebo výpovědí z důvodu rušení zaměstnavatele
      >>s
      >>nárokem na odstupné (u tohoto důvodu se může dát
      >>výpověď i těm, co jsou na mateřské, na rodičovské nebo
      >>na
      >>nemocenské). Ale pokud správce předpokládá, že se
      >>firma
      >>zachrání a má pro zaměstnance práci, tak nemusí
      >>rozdávat výpovědi.
      >
      >Karo, děkuji Vám za odpověď...Jedná se o to, že
      >zaměstnavatel již skončil, firma dále nepokračuje v provozu.
      >Dle zákona o zaměstnanosti ÚP vyplací mzdové nároky
      >pouze 3 měsíce před nebo po úpadku. Proto, si myslím, že
      >když teď požádám správce o výpověď, mohla bych požádat
      >ÚP o výplatu mzdového nároku...Děkuji ještě jednou a
      >přeji příjemný svátek:-)

Já vím, že je tam ta lhůta, dokdy zaměstnanec musí uplatnit nárok na nevyplacenou mzdu (ve Vašem případě by to bylo odstupné) na ÚP, ale neumím Vám poradit, jak přimět správce, aby Vám tu výpověď dal. Kromě toho, při výpovědi by Vám nejprve běžela 2 měsíce výpovědní lhůta, pak by teprve Váš pracovní poměr skončil a bylo zúčtováno odstupné, které by mělo být vyplacené ve výplatním termínu a teprve pokud by nebylo, tak byste šla o to žádat na ÚP a to už by ta lhůta taky mohla být prošvihlá. Takže spíš se se správcem domluvit na dohodě o skončení hned z důvodu rušení zaměstnavatele. Ale fakt nevím, jestli Vám musí teď vyhovět. Myslím si, že ne. Vždyť většinou se v těchto případech zaměstnanci přesvědčují, ať skončí obyčejnou dohodou, aby se zaměstnavateli nezvyšovaly dluhy (protože zaměstnancům sice dlužné mzdy zcela nebo zčásti vyplatí ÚP, ale ten se stává pak věřitelem místo nich). Ale jednou to vyřešit musí, ovšem z ÚP už po lhůtě nic nedostanete a dlužné mzdy se pak vyplácí z výtěžku konkursu, pokud je co zpeněžit.

• 17. 11. 2011 9:07

anežka2 (neregistrovaný) 217.117.216.---

Milá Líbo, stačilo říct jenom nevím..Nemusíte přeci vědět vše:-))...Lepší, než říkat bludy, uvidíte sama, až Vám někdo špatně poradí a vy ze sebe na úřadech uděláte blbce...Přeji pozitivní náhled do života..

• 17. 11. 2011 14:25

div (neregistrovaný) 78.102.38.---

Hm, to jako aby se odpovídající třepal dopředu, že vám odpoví jinak než si představujete ? Pak je opravdu lepší, dkyž si to nastudujete sama, to máte aspoň jistotu, že nebudete za blbce a kdyby náhodou ano, tak je to jen vaše věc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).