Hlavní navigace

Nevyplacená mzda

• (neregistrovaný) 94.112.208.---

16. 11. 2011 18:20

DObrý den,
    běží mi dvouměsíční výpovědní lhůta (do konce prosince 2011) a zaměstnavatel začal zjišťovat všechny faktury, které jsem vystavila, jestli někde není chyba. Již našel druhou, kde bylo něco nedofakturováno (vše se může ale dofakturovat a zákazník dle smlouvy mu je povinnen vše douhradit. I když je to má "nedbalost", jedná se o faktury technického směru a já na to nemám kvalifikaci a původní má práce nebyla fakturace. Navíc nemám kvalifikaci technického směru). Chtěla jsem se zeptat, jak si počínat, pokud mi pozdrží nebo nedá mzdu? Řeší se to přes Inspektorát práce nebo pak jedině přes soud?
    Děkuji za rady.
    N.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 11. 2011 19:54

Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

Re: Nevyplacená mzda
      Může vám odejmout nebo snížit pohyblivou složku mzdy, ale není možné celou mzdu pozdržet nebo vůbec nevyplatit. Zaměstnavatel to jistě ví, nemáte se čeho obávat.

• 16. 11. 2011 21:30

Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

Já bych si tipla, že je mu líto odstupného a snaží se najít hrubé porušení a dát vám okamžité zrušení.

• 16. 11. 2011 23:32

Niki (neregistrovaný) 94.112.208.---

No, odstupné vlastně nedostanu, dala jsem výpověď já, ale předpokládám, že hrubé porušení - není špatná fakturace.
      Nehledě na to, že to bych mu musela podepsat ne? a to rozhodně neudělám. Moc děkuji za radu všem!

• 16. 11. 2011 23:43

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

O tom, co je nebo není "hrubé porušení" rozhoduje zaměstnavatel, on to vyhodnocuje a v případě sporu si to musí umět obhájit. Pokud byste mu svojí nedbalou prací (špatnou fakturací) způsobovala škody, může to tak vyhodnotit. Pak by mohl přistoupit k okamžitému zrušení dle § 55, kde by popsal Vaše provinění a Váš podpis nebo nepodpis by nebyl podstatný. Pokud byste s takovým zrušením nesouhlasila, musela byste se bránit u soudu. Ale domnívám se, že pokud jste dala výpověď Vy, tak mu půjde spíše o překontrolování Vaší práce a případné nepřiznání pohyblivé složky.

• 17. 11. 2011 1:14

Niki (neregistrovaný) 94.112.208.---

No, já myslím, že tohle by u soudu neobstálo, fakturace se dělá na základě dokladu, potvrzeného od zákazníka a se zákazníkem má sepsanou smlouvu, takže ten mu je povinnen dle mého názoru - mu "dofakturaci" uhradit a tudíž vinna nespadá na mě.. Pohyblivá složka mé mzdy činí minimum, tak nevím.

• 17. 11. 2011 9:54

V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

Minimálně vznikají zaměstnavateli náklady na to, že musí zpětně kontrolovat Vaši práci. Pokud by kontrolu zadal externí firmě, může to být okolo 500,- až 1000,- Kč za hodinu práce. Pokud zaměstnanci firmy, budou to min.mzdové náklady na tohoto pracovníka.

Dále se budou muset řešit problémy okolo, jak uvádíte, "dofakturace". Budou se muset vystavit daňové doklady, ale se správným datem zdanitelného plnění. Což znamená také podat dodatečná daňová přiznání k DPH, aby odvod DPH byl ve správném období. DPH doplatit + zaplatit vyměřený úrok z prodlení
      Zase práce navíc, kterou bude muset zaměstnavatel zaplatit. Stejně tak bude muset zaplatit úrok z prodlení

Vím, že jste si sem přišla postěžovat a chtěl pofoukat bolístku, ale měla byste vědět, co Vás může čekat. Prostudujte si Zákoník práce §§ 250 - 264 Odpovědnost zaměstnance za škodu
      Máte alespoň uzavřenou pojistku "na blbost"?

• 17. 11. 2011 11:23

atreus

Předpokládám, že dostáváte podklady od odborného útvaru (co se odběrateli provedlo) a vy jen na to vystavíte fakturu.
      Čili pokud to v těch podkladech nebylo, není to vaše chyba.
      Pokud to v podkladech bylo, je to vaše chyba (a nemusíte mít technickou kvalifikaci).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).